Tym razem metamorfozie ulegnie ul. Furmańska. Wrócimy tam do chwili, gdy Bóg stworzył niebo i ziemię. Andrzej Smolik i Kev Fox zagrają na… dachu galerii handlowej, ale atrakcji jest znacznie więcej.
Tegoroczną edycję Nocy Kultury – w nocy z 3 na 4 czerwca, obok lubelskich artystów będą współtworzyć ci z miast partnerskich Lublina. Już teraz nad swoim projektem „Tzim Tzum” pracują Francois Monnet i Isabel Barthelemy z Francji. Przygotowują wielkie wielkoformatowe lampiony z wikliny i papieru. Powstaną ryby, ptaki, rybo-ptaki i ptako-ryby. – Chcemy pokazać, że jesteśmy częścią ewolucji, że ona prowadzi do wyzwolenia i daje wolność – tak jak dała wolność rybom i ptakom – mówi Francois Monnet. Z artystami z Vichy współpracują studenci Instytutu Architektury Krajobrazu KUL.
Podczas Nocy Kultury ożyją główne place i bramy miasta. Lublin staje się miastem festiwalowym, do którego przyjeżdża coraz większa liczba turystów zagranicznych i krajowych. Na terenie Starego Miasta zaciekawią uczestników wydarzenia zapewne „Historie z gliny” – będzie to stworzona wraz z mieszkańcami ulic: Furmańskiej i Cyruliczej opowieść o ludziach i miejscach.
Podczas Nocy Kultury pojawią się również „Kokony” – instalacja wykonana ze sznurów i kleju. Instalacja zostanie zawieszona na różnych wysokościach tworząc w ten sposób magiczny i złudny świat.
Organizatorzy podkreślają, że najważniejszym elementem projektu „Furmańska. Stworzenie Świata” jest człowiek – a więc mieszkańcy Lublina i goście Nocy Kultury. Ulica Furmańska ma stać się, przynajmniej na jedną noc, rajem na ziemi. Będą słowa, dźwięki i instalacje. Na ulicy Cyruliczej z kolei pojawią się liczne motywy zwierzęce, nawiązujące do ewolucyjnego dzieła stworzenia. Na ścianie Gimnazjum Śródziemnomorskiego natomiast powstanie mural „Czułość ryb” projektu Rafała Ereta. W centrum Starego Miasta powstanie wielobarwna instalacja z żywych kwiatów i liści. A z okien Trybunału Koronnego będą „kipieć” tysiące balonów. Nad ul. Grodzką ukaże się „Łapacz snów”.
Warto wspomnieć, że niezwykłą atrakcją będzie spektakl uliczny „Flux”. Zrealizują go artyści z kraju basków, wchodzący w skład grupy „Zanguango Teatro”. Każdy, kto zdecyduje się na to, by obejrzeć przedstawienie – będzie mógł w nim również w pewnym sensie uczestniczyć. Może to być wrażenie zachwycające jak również wstrząsające.
Na dachu Tarasów Zamkowych zagra Andrzej Smolik i Kev Fox. Polsko-brytyjskiemu duetowi będzie towarzyszyć formacja New People. Zapraszamy do uczestnictwa w show perkusyjno-recyklingowym „Groove Onkels” z Niemiec i występ „Grave Brothers” – czyli projektu Jacka i Wojtka Fedkowiczów.
Wydarzeniu będą towarzyszyć specjalnie przygotowane spacery przez przewodników PTTK i pokazy filmów wyprodukowanych specjalnie na tegoroczną Noc Kultury w Lublinie. Tegoroczna Noc Kultury będzie realizowana będzie w ramach wielkiego jubileuszu 700-lecia Lublina.