Nowy numer 47/2020 Archiwum

Do 5 czerwca potrwają XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie

Wśród tegorocznych gości znaleźli się: Krzysztof Zanussi, Wojciech Malajkat, Tomasz Terlikowski i Krzysztof Tadej. Wydarzenie patronatem honorowym objął metropolita lubelski i prezydent Chełma.

Chełmskie Dni Kultury Chrześcijańskiej to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta. Od kilkunastu lat mieszkańcy Chełma mogą bezpłatnie uczestniczyć w spotkaniach, koncertach, wystawach, prezentacjach filmowych. Przez lata chełmskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odwiedziło wielu znakomitych gości m.in.: Janina Ochojska, Krzysztof Kolberger, Ernest Bryll, Anna Seniuk, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Maja Komorowska, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wiktor Zborowski. Byli też ambasadorowie, znani dziennikarze, podróżnicy, publicyści i reżyserzy.

- Nie wszyscy zapewne wiedzą, że historyczny pierwszy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie zorganizował dokładnie 40 lat temu, w 1977 r. ks. Kazimierz Malinowski. Był wtedy wikariuszem parafii Mariackiej i postanowił ubogacić ofertę kulturalną miasta - mówi Tadeusz Boniecki, odpowiedzialny z organizację Chełmskich Dni Kultury Chrześcijańskiej . Po latach przerwy, wydarzenie znów jest organizowane z roku na rok. - Chcemy pomagać ludziom poszukującym swojej drogi życiowej opartej na wierze. Kolejnym ważnym celem naszej imprezy jest niezmiennie integracja i łączenie wielu środowisk wokół kultury, ale takiej kultury, która pobudza ducha do wzrastania, nie do destrukcji - podkreśla Boniecki.

Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej mają szczególny wymiar. W Roku Św. Brata Alberta Chmielowskiego, organizatorzy chcą przybliżyć życie i służbę tego niesamowitego świętego, zakonnika, artysty wrażliwego na ludzką biedę i bezdomność. Nie zabraknie również wystaw i projekcji dotyczących Fatimy. Dni Kultury Chrześcijańskiej to również prezentacje twórczości znakomitych polskich aktorów i reżyserów. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie wybitny aktor Wojciech Malajkat. Nie zabraknie spotkań z alpinistami i podróżnikami.

- Patrząc na duchowe bogactwo proponowanych imprez, trzeba obowiązkowo przyjść i uczestniczyć w DKCh, aby choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i przeżyć niezwykłe chwile. Zachęcam aby skorzystać z proponowanych imprez. Pokażemy że Chełm tętni duchowo - zachęca Boniecki. Głównym organizatorem wydarzenia jest "Civitas Christiana" Oddział w Chełmie.

Program na nadchodzące dni:

Niedziela, 21 maja

18.00 - Msza św. oficjalnie inaugurująca DKCh w bazylice Narodzenia NMP w Chełmie. Homilię wygłosi ks. dr Rafał Pastwa, szef Lubelskiego „Gościa Niedzielnego”

Poniedziałek, 22 maja

Przegląd Twórczości Filmowo-Teatralnej Wojciecha Malajkata

10.00 - „Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń” - pełnometrażowy film animowany dla dzieci (wstęp wolny). Miejsce: Sala Widowiskowa Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40)

11.30 - „Czy warto pomagać?” - spotkanie z Tomaszem Terlikowskim, dziennikarzem, publicystą z Warszawy (wstęp wolny). Miejsce: ZSE i III LO im. gen. Władysława Andersa (ul. Sienkiewicza 22)

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama