Nowy numer 48/2020 Archiwum

Camerata Lubelska w hołdzie o. Mieczysławowi Krąpcowi

Już 10 czerwca przed lubelską publicznością, w ramach cyklu koncertowego "Wielcy Lublinianie", w bazylice o. dominikanów wystąpi zespół Camerata Lubelska.

Koncert, który został poświęcony o. prof. Mieczysławowi Albertowi Krąpcowi jest jak mówią jego organizatorzy skierowany do wszystkich miłośników muzyki ale także z racji wielopłaszczyznowej formuły, do tych, którzy zwracają uwagę na słowo.

- W roku Jubileuszu 700 – lecia Lublina, naszym celem jest przywołanie i upamiętnienie wybitnej osobowości, której dokonania stanowią obraz współczesnej historii i kultury naszego miasta i są częścią jego bogatego dziedzictwa kulturowego - przekonuje wiceprezes Stowarzyszenia Camerata Lubelska Tadeusz Szykuła. - Stwierdziliśmy, że poznanie dorobku intelektualnego o. Krąpca, może być inspiracją do działań dla ludzi kultury a dla młodego pokolenia odbiorców szansą na znalezienie ugruntowanych ideałów i ukształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. - dodaje T. Szykuła.

Dominikanin o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec zwany jest Arystotelesem XX wieku. Był wieloletnim profesorem i rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego a także inicjatorem i współtwórcą słynnej Lubelskiej Szkoły Filozoficznej oraz pierwszej polskiej "Powszechnej Encyklopedii Filozofii".

W ramach koncertu poświęconego jego osobie, wykonane zostaną utwory polskiej muzyki sakralnej, dawnej i współczesnej, a także po raz pierwszy w Lublinie XVIII - wieczne dzieło wokalno - instrumentalne polskiego kompozytora Jana Wańskiego: Litania do Imienia Jezus. - To religijne dzieło o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury muzycznej - wyjaśnia T. Szykuła. - Zostało odnalezione i opracowane przez muzykologa, wybitnego dyrygenta, związanego z lubelskim środowiskiem chóralnym i naukowym - prof. Kazimierza Górskiego.

Koncertowi, który rozpocznie się o godzinie 19, towarzyszyć będzie narracja słowna oparta o teksty zaczerpnięte z dorobku intelektualnego o. prof. Mieczysława Alberta Krąpca, wsparta prezentacją multimedialną, obrazującą ideowy przekaz wydarzenia. Razem z zespołem Camerata Lubelska przed publicznością wystąpi także Jerzy Zelnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama