Nowy numer 45/2018 Archiwum

Marcin Mamoń, były więień Al-Kaidy i autor "Wojny braci" w Lublinie

Na spotkanie z freelancerem i reżyserem niezależnym, pracującym w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, zaprasza Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL.

- Otwarte spotkanie z tym niezwykle ciekawym człowiekiem odbędzie się 7 czerwca o godz. 12 w auli nr 241 w campusie KUL na Majdanku, przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 - informuje dr Wojciech Wciseł z IDiKS. - Redaktor Mamoń należy do organizacji Reporters Without Borders oraz Frontline Freelance Register. Jest freelancerem, reżyserem niezależnym, autorem filmów dokumentalnych i producentem. Pracuje w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi, m.in. w Syrii, Iraku, na Ukrainie, w Czeczenii, na Kaukazie, w Afganistanie, Pakistanie, Somalii czy w Strefie Gazy. Współpracował m.in. z TVN, TVP, BBC, Channel 4, VPRO, WDR, The Intercept.

"W »Wojnie braci« stara się pokazać ducha, który ożywia dziś islamskich fundamentalistów. Pokazuje procesy społeczne, polityczne i gospodarcze, które doprowadziły do tzw. arabskiej wiosny. Umożliwia lepszą orientację w zawiłych meandrach geopolityki Bliskiego Wschodu. Można by wymieniać jeszcze długo inne walory tej publikacji, mnie jednak zainteresował szczególnie jeden wątek (...). Podczas uwięzienia przez Al-Kaidę Marcin Mamoń w każdej chwili spodziewał się ultimatum ze strony porywaczy. Co wybierasz: śmierć czy życie? Chrześcijaństwo czy islam? Kiedy rozmawiałem z nim na ten temat, opowiadał mi, że z czasem zrozumiał, iż krakowski franciszkanin miał rację. Trwanie przy Jezusie to najlepsze z możliwych rozwiązań" - pisał w recenzji książki na łamach "Gościa Niedzielnego" Grzegorz Górny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy