Finał 13. edycji Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Milennio, dotyczył tematu patriotyzmu w ujęciu Jana Pawła II.
W ramach 13 edycji Konkursu Papieskiego młodzież mierzyła się z tematem patriotyzmu w nauczaniu Jana Pawła II. Główną nagrodą był indeks na jedną z wybranych uczelni i wyjazd do Rzymu oraz nagrody książkowe.
Uczestnicy w esejach pisanych w trzecim etapie konkursu zastanawiali się nad rozumieniem patriotyzmu przez Jana Pawła II, oraz nad najważniejszymi wskazaniami dla Polaków w katechezach papieża dotyczących Dekalogu.
Zwyciężczynią konkursu została Sylwia Bryła, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie ks. Paweł Szymański /Foto Gość Ostatni etap konkursu polegał na ustnej obronie esejów przed komisją konkursową. W Lublinie swój finał miały województwa lubelskie i świętokrzyskie. W ostatnim etapie konkursu znalazło się siedmioro uczniów z różnych szkół ponadgimnazjalnych, m.in. z V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, II Liceum w Kielcach oraz Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. Zwycięzcą została Sylwia Bryła, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, przygotowywana przez swojego katechetę ks. Pawła Szymańskiego.
Główną nagrodą w Konkursie Papieskim jest wycieczka do Rzymu razem z dziesięcioma finalistami z innych regionów, nagrody książkowe oraz indeksy na wybrane kierunki studiów na KUL, UKSW i PWT. W tym roku nowością pośród nagród jest możliwość ubiegania się o stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia, w razie wybrania studiów na uniwersytecie w tym mieście.
Konkurs Papieski został objęty patronatem m.in. abp S. Budzika, metropolity lubelskiego, „Gościa Niedzielnego”, Koła Naukowego Teologów KUL, Polskiego Radia Lublin.
Konkurs Papieski do 13 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród licealistów. Daje nie tylko możliwość poznania nauczania św. Jana Pawła II ale jest również bodźcem do krytycznej refleksji nad nim. Struktura Konkursu wyrównuje szanse młodzieży z mniejszych miast oraz motywuje do czynnego uczestnictwa w życiu Kościoła i Polski.