Wnuczka Marii Curie-Skłodowskiej o 150. rocznicy urodzin patronki UMCS

W ramach obchodów jubileuszu UMCS organizuje rozmaite wydarzenia, których celem jest uhonorowanie uczonej oraz zachęcenie do zapoznania się z jej osiągnięciami.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1944 r. i od początku istnienia nosi imię wielkiej uczonej i wybitnej Polki.

Jubileusz 150-lecia urodzin patronki uczelni to szczególna okazja, by przypomnieć postać dwukrotnej noblistki i oddać jej należny hołd. W ramach zaplanowanych obchodów, UMCS w Lublinie przygotował wiele ciekawych wydarzeń, a niedawno w niesamowity świat Marii przeniósł widzów przedpremierowy pokaz filmu o Skłodowskiej, którego projekcja odbyła się w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka”.

Patronka UMCS, jako pierwsza kobieta, uzyskała na Sorbonie licencjaty z matematyki i fizyki, następnie stopień naukowy doktora, została pierwszą kobietą profesorem oraz kierownikiem laboratorium badawczego na Sorbonie. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy Skłodowska otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszechczasów przez prestiżowy magazyn „New Scientist”.

Uczelnia zaprasza do udziału w wystawach prezentujących życie, osiągnięcia naukowe oraz pasje Marii Curie Skłodowskiej. Ważnym wydarzeniem będzie również konferencja naukowa organizowana przez Wydział Chemii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

W roku jubileuszu urodzin patronki UMCS, przeprowadzonych zostanie także szereg konkursów dla dzieci, młodzieży oraz studentów (grantowy, plastyczne, prac dyplomowych czy na eksperyment przyrodniczy), a wykład inauguracyjny poświęcony będzie życiu oraz osiągnięciom naukowym Marii Curie. W planach są także pokazy chemiczne, monodram „Ja, Maria” oraz spektakl muzyczny nawiązujący do życia Skłodowskiej. 

Szczegółowy kalendarz obchodów jubileuszu jest dostępny na stronie UMCS.

W maju br. prof. Bożena Pomorska oraz prof. Krzysztof Pomorski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS przebywali w Paryżu na konferencji naukowej, dzięki czemu mieli okazję przeprowadzić wywiad z wnuczką Marii Curie - prof. Hélène Langevin-Joliot oraz w imieniu rektora UMCS przekazać jej oraz wnukowi Marii Curie, Pierrowi Joliotowi, zaproszenie do Lublina. 

W czasie spotkania został nagrany krótki filmik. Hélène Langevin-Joliot wspomina w nim m.in. o obchodach 150. rocznicy urodzin swojej babci i zachęca młodych ludzi do studiowania nauk ścisłych.

Poruszany jest także wątek związku jej przodka, Józefa Skłodowskiego, z Lublinem.
Prof. Hélène Langevin-Joliot o 150. rocznicy urodzin Patronki UMCS
TV UMCS
Zgodnie z zapowiedzią, prof. Langevin-Joliot jeśli tylko będzie mogła, to z pewnością pojawi się na wydarzeniach rocznicowych organizowanych przez UMCS. - Obecność wnuczki patronki naszej uczelni stanowiłaby dla uniwersytetu niezwykłą nobilitację i z pewnością podniosłaby rangę obchodów jubileuszu - zaznaczają władze uczelni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..