Nowy numer 49/2020 Archiwum

30. rocznica wizyty Jana Pawła II na KUL

30 lat temu Lublin jedyny raz w swej historii przeżywał wizytę papieża. Na trasie pobytu Jana Pawła II w Lublinie nie mogło zabraknąć KUL.

Ks. Karol Wojtyła przez niemal ćwierćwiecze związany był z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

9 czerwca 1987 r. Ojciec Święty spotkał się najpierw w uniwersyteckiej auli z przedstawicielami świata nauki z całej Polski, a następnie na dziedzińcu ze społecznością akademicką KUL. Wydarzenia te chcą przypomnieć dzisiejsi pracownicy i studenci KUL. 

O 8.00 w Kościele Akademickim KUL została odprawiona Msza św. dziękczynna za dar osoby Jana Pawła II, której przewodniczył prorektor ds. studenckich KUL ks. prof. Andrzej Kiciński. Po każdej Mszy św. w kościele akademickim zaplanowano modlitwę przy relikwiach św. Jana Pawła II.

W Muzeum KUL będzie można obejrzeć wizycie Jana Pawła II na KUL.Od 10.00 do 14.00 w Auli im. kard. Wyszyńskiego wystawiony zostanie tron z wizyty papieża oraz emitowany będzie film z pobytu Jana Pawła II w Lublinie, a w holu gmachu głównego przed księgarenką na I piętrze wyświetlane będą wspomnienia pracowników KUL z wizyty Ojca Świętego.

Każdy, kto odwiedzi dziś uniwersytet, będzie mógł otrzymać pamiątkową kartkę pocztową. Natomiast o 19.00 Teatr ITP zaprezentuje spektakl "Ifigenia".

Na osoby, które odwiedzą KUL w miejscach, w których był papież Jan Paweł II będą czekać fotograficzne niespodzianki.

W ramach obchodów rocznicy się odbędzie się również konferencja organizowana przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji „Kościół i jego prawo w nauczaniu św. Jana Pawła II". 

9 czerwca KUL na zaproszenie Uniwersytetu Otwartego KUL odwiedzi grupa Amerykanów - uczestników programu wyjazdowego organizowanego przez Bridge To Poland, organizację założoną w USA w celu upamiętniania historii Żydów w Polsce. Będą oni mieli okazję wysłuchać wykładu The Catholic Church in Poland and Anti-Semitism – Past and Present,który wygłosi uczeń Karola Wojtyły, ks. prof. Andrzej Szostek.

Ks. Andrzej Szostek wspomina także pobyt papieża na KUL. 

ks. prof. Andrzej Szostek MIC - Rektor KUL w latach 1998-2004
Tv KUL - telewizja dla Ciebie!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama