Nowy numer 49/2020 Archiwum

Moc, która gromadzi. Już za kilka dni w wieczór Bożego Ciała. Na pl. Zamkowym stanie wielka scena

Po raz 15. w Lublinie odbędzie się uwielbienie, w którego centrum znajdzie się Najświętszy Sakrament.

Po 15 latach Koncert Chwały, bez którego trudno wyobrazić sobie wieczór Bożego Ciała w Lublinie, jak przekonuje jego inicjator i współtwórca ks. Mirek Ładniak, nie odbiega pod względem artystycznym i technicznym od komercyjnych wydarzeń. Różnica polega jednak na tym, że w centrum jest Pan Jezus.

- Wystawienie Najświętszego Sakramentu, które ma miejsce pod koniec koncertu, to dla mnie osobiście niezwykłe przeżycie - podkreśla kapłan. - Pierwszy raz bardzo się bałem czy przypadkiem wystawienie Najświętszego Sakramentu w czasie koncertu nie zostanie przez ludzi źle odebrane, czy nie będą tego krytykować. Dziś z perspektywy lat nie mam wątpliwości, ze było to działanie Ducha Świętego. 

- Pamiętam jak 10 lat temu podczas jubileuszowego koncertu, po raz pierwszy Najświętszy Sakrament podniesiono na podnośniku, do którego dodatkowo przymocowano tasiemki trzymane przez ludzi - wspomina Grzegorz Głuch lider zespołu Gospel Rain i współtwórca Koncertów Chwały. - Zobaczyłem wtedy człowieka klęczącego pod McDonaldem Miałem wrażenie, że znalazł się tam zupełnie przypadkiem. Taki zgaszony trzymał koniec jednej z tasiemek, wyciągniętej najdalej. To było dla mnie bardzo poruszające. 

Koncerty przez wiele lat odbywały się na pl. Litewskim. - Część ludzi przychodziła konkretnie na koncert, inni po prostu przechodzili, zatrzymywali się. To mi przypominało sceny z czasów Jezusa. Nagle wszyscy doświadczali czegoś najważniejszego. Wielkiej bliskości Pana Boga - zauważa G. Głuch. 

W tym roku 15. Koncert Chwały, którego hasło brzmi "Światło", odbędzie się po raz pierwszy na pl. Zamkowym. Koncert będzie miał dwie części. Najpierw na scenie pojawi się zespół Guadalupe, które zaprezentuje program związany z jubileuszem 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, natomiast drugą część poprowadzi Gospel Rain ze 100-osobowym Chórem dla Jezusa. - Będzie to przygotowanie duchowe do uwielbienia Chrystusa Eucharystycznego - zauważa ks. Mirek. 

Nie zabraknie też gościa koncertu, którym w tym roku będzie Natalia Kukulska. - Koncert jak zawsze będzie czasem spotkania się w przestrzeni publicznej ludzi wierzących i wyznających te same wartości po to, by każdy miał świadomość, że nie jest samotny w wyznawaniu wiary - przekonuje ks. Ładniak. 

W tym roku podczas wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 19, będzie też możliwość wsparcia dwóch inicjatyw charytatywnych. Pierwsza z nich, to zbiórka monet - tych pojedynczych, także zagranicznych, które często zostają chociażby po wakacyjnych wyjazdach. Druga akcja, to zbiórka do puszek na rzecz Marysi. Dziewczynka dzięki rehabilitacji ma szansę na wypowiedzenie pierwszego w jej życiu słowa.
Cierpi na obustronny niedosłuch i tylko dzięki kosztownej rehabilitacji może się to zmienić. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama