Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wciągająca "Mobilizacja", czyli rekolekcje dla młodych mężczyzn

Już za chwilę w Józefowie nad Wisłą kolejna grupa chłopaków weźmie udział w nietypowych rekolekcjach. Będzie to akcja o kryptonimie „Mobilizacja”, znana również pod nazwą „Rekolekcje survivalowe dla mężczyzn”.

Organizatorem nietypowych rekolekcji jest męska wspólnota Liga Schumana oraz KSM Archidiecezji Lubelskiej.

Przez kilka dni młodzi mężczyźni będą rozważać słowo Boże, pracować w grupach, analizując wartości kodeksu honorowego, którym żyją mężczyźni z Ligi Schumana, oraz brać udział w grach terenowych. – Chcieliśmy zaproponować rekolekcje, w których pokazujemy, że warto budować na takich wartościach jak mądrość, męstwo, odpowiedzialność, braterstwo i wierność, a jednocześnie wskazywać ludzi oddanych słusznej sprawie – mówi Maciej Moczydłowski, członek wspólnoty Liga Schumana.

Wszystkie wartości wymienione przez Maćka Moczydłowskiego przyświecają właśnie wspólnocie, która na Lubelszczyźnie działa prężnie już od kilku lat. Choć nazwa Liga Schumana brzmi dosyć tajemniczo i bardzo europejsko, wyrosła na na KUL. – Kilka lat temu Robert Schuman bardzo zainspirował Piotrka Wolana, naszego założyciela – wyjaśnia M. Moczydłowski. – Dzisiejszy sługa Boży był człowiekiem, któremu udało się łączyć konkretne zaangażowanie z bardzo bliską relacją z Bogiem. 

W poprzednich latach młodzi chłopcy, którzy odważyli się wziąć udział w rekolekcjach proponowanych przez Ligę i zorganizowanych w Józefowie nad Wisłą, poznawali m.in. postacie żołnierzy wyklętych oraz bohatera do końca oddanego słusznej sprawie – rotmistrza Witolda Pileckiego. Pomiędzy spotkaniami w grupach, na których omawiane były poszczególne wartości na podstawie słowa Bożego i tytułowych bohaterów, Eucharystią oraz świadectwami członków wspólnoty uczestnicy rekolekcji brali udział w grze terenowej. – Gra wprowadzała ich w realia czasów i dylematy, przez które musiał przejść np. Witold Pilecki – wyjaśnia Maciej Moczydłowski. – Zadania, szkolenia i wszelkie misje, którym byli poddawani uczestnicy, miały na celu nie tyle uatrakcyjnienie rekolekcji, ile sprawdzenie i wypróbowanie wartości w praktyce – dodaje. 

Organizatorzy "Mobilizacji” przekonują, że jest ona wciągająca jak gra komputerowa. – Realizacja misji, zdobywanie przedmiotów, wciągająca fabuła wojskowa. Z tą różnicą, że wszystko dzieje się naprawdę – w ekipie inspirujących mężczyzn, a owoce doświadczeń i zmagań zostają w nas przez to na długo zaznacza M. Moczydłowski. 

Rekolekcje survivalowe będą się w tym roku odbywać od 8 do 11 lipca. Tak jak poprzednio partnerem wydarzenia jest Fundacja Niepodległości. Zapisywać może się każdy chłopak w wieku od 13 do 18 lat osobiście w biurze KSM AL przy ul. Filaretów 7 w Lublinie lub mailowo: ksm.lublin@ gmail.com. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama