Nowy numer 49/2020 Archiwum

Czekamy na świętego

W zmieniającej się przez wieki rzeczywistości miasta jedno pozostawało zawsze niezmienne – chrześcijaństwo, które kształtowało jego charakter i wpływało na jego rozwój i dzieje. Osoby zaangażowane w tworzenie kultury dziś zostały wyróżnione medalami Gloria Artis.

Dwoje naukowców związanych z Lublinem zostało odznaczonych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis otrzymali prof. Teresa Krasowska – dyrygent i muzykolog związany z UMCS i Akademią Muzyczną w Poznaniu, a także ks. prof. Andrzej Maryniarczyk – filozof z KUL.

Uroczystość odbyła się w ramach konferencji zatytułowanej „Lublin. 700 lat chrześcijańskiej kultury”. – Lublin to miasto wielu kultur, które kształtowały się w nim na przestrzeni siedmiu wieków, ale jest to przede wszystkim zasługa tego, że najważniejsza była w nim kultura chrześcijańska. Bez tego chrześcijaństwa miasto nie byłoby miastem. Chrześcijaństwo na najwyższym stopniu pożądanych zachowań stawia tolerancję i miłosierdzie. Ta kultura zachodu promieniowała stąd na wschód. Wyrazem tego było wydarzenie ogromnej wagi, jakim była unia lubelska w 1569 roku, a już kilka wieków później powstanie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – mówił wojewoda Przemysław Czarnek podczas oficjalnego otwarcia spotkania. Wśród wielu wykładów związanych z historią Lublina, jego miejscem i znaczeniem w Europie na przestrzeni 700 lat, jakie mijają od nadania praw miejskich, znalazł się wykład dotyczący świętych z Lublina. Okazuje się, że z naszym miastem związanych jest wiele znanych postaci wyniesionych do chwały ołtarzy, ale nie ma na razie żadnego świętego, który urodziłby się w Lublinie. – Mamy błogosławioną s. Martę Wołowską, rodowitą lubliniankę, która jednak swoje życie, jako siostra zakonna i męczennica II wojny światowej, wiodła poza naszym miastem. Mamy wiele wspaniałych osób, które pracowały w Lublinie, tu służyły ludziom, podejmowały się dzieł miłosierdzia, ale nie są w Lublinie urodzone. Czekamy wciąż na świętego z Lublina – mówił prof. Cezary Taracha. Wśród wielu postaci błogosławionych związanych z naszym miastem są takie, które przebywały tu czasowo, np. podczas formacji zakonnej, jak bł. Honorat Koźmiński, czy podczas studiów. Są też takie osoby, które z Lublinem związały dłuższy okres swojego życia, jak choćby ks. Kazimierz Gostyński, ks. Antoni Zawistowski czy ks. Stanisław Mysakowski. Jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci błogosławionych z Lublina jest bp Władysław Goral, męczennik II wojny światowej. Nie brakuje także kandydatów na ołtarze mających czasowe związki z Lublinem. Wśród nich są np. sługa Boży kardynał Wyszyński czy ks. Franciszek Blachnicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama