Nowy numer 49/2020 Archiwum

Zmarł Andrzej A. Widelski

Wybitny malarz, grafik i doktor sztuki odszedł do Pana po wyczerpującej chorobie w niedzielę 2 lipca. Był przewodniczącym Kapituły Lubelskiej Nagrody Angelus.

Urodził się 28 lutego 1953 r. w Bełżycach. Był cenionym i uznanym malarzem oraz grafikiem. Zrealizował wiele projektów autorskich o tematyce sakralnej. W swoim dorobku miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz wystaw zbiorowych. Jego prace można było podziwiać podczas wystaw w galeriach w Polsce i za granicą.

Andrzej Widelski ukończył studia w Instytucie Sztuki UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mariana Stelmasika uzyskał w 1982 r. Pracował m.in. w WST na stanowisku adiunkta na kierunku Grafika w Katowicach. W 2000 r. otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był wieloletnim przewodniczącym Kapituły Lubelskiej Nagrody Angelus. Był człowiekiem wielkiej wrażliwości i kultury. Pod koniec października 2016 r. zdiagnozowano u niego chorobę nowotworową.

Najbliższym składamy wyrazy współczucia z powodu tak dotkliwej i bolesnej straty. Naszych Czytelników prosimy o modlitwę i gesty solidarności. Wszak Andrzej Widelski podkreślał podczas gal wręczania statuetek Angelusa, że statuetka przypomina o tym, że niebo łączy się z ziemią.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama