Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pielgrzymka szlakiem Brata Alberta Chmielowskiego

Święty Brat Albert jest patronem zarówno kilku parafii w naszej archidiecezji, jak i miasta Puławy. Z tej racji władze miejskie i pracujący w Puławach kapłani zapraszają na pieszą pielgrzymkę śladami patrona.

Międzynarodowa Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka szlakiem Świętego Brata Alberta i Klasztorów Bazyliańskich z Werchraty do Lwowa, odbędzie się w dniach od 18 do 22 lipca. Pielgrzymka wyruszy we wtorek 18 lipca ze wsi Prusie na Roztoczu.

- Pielgrzymka jest międzynarodowa, bowiem zaproszeni zostali Polacy, Ukraińcy i obywatele innych państw, którzy mają parafie pw. św. Brata Alberta lub żyją duchowością św. Brata Alberta. Ekumeniczna to znaczy, że mogą w niej iść chrześcijanie i poszukujący Boga. Mieszkańcy, którzy zechcą dołączyć na trasie, są zawsze serdecznie witani. To nie jest marsz przeciw czemuś, to pielgrzymka do Boga śladami jego świętych i klasztorów bazyliańskich, do których pielgrzymował św. brat Albert Chmielowski w drodze ze Lwowa do Krakowa, gdzie się modlił, szukał natchnień do swojej misji i gdzie otrzymywał wsparcie materialne - podkreślają organizatorzy.

Zaproszenie do udziału w pielgrzymce zostało skierowane między innymi do parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego i miejsc posiadających relikwie świętego w Polsce i świecie.

Nad stroną religijną pielgrzymki czuwać będzie parafia pw. św. Brata Alberta z Puław we współpracy m.in. z ojcami bazylianami z Krechowa i Lwowa oraz Fundacją Duchowej Kultury Pogranicza. Nad stroną techniczno-organizacyjną czuwa Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

W ramach promocji i wymiany kulturalnej władze miejskie Puław wraz z lokalnymi władzami ukraińskimi podjęły inicjatywę przygotowania programu artystyczno-kulturalnego pielgrzymki i spotkań z mieszkańcami nawiedzanych na trasie pielgrzymki miejscowości.

12 listopada 1999 r. Rada Miasta Puławy przyjęła św. brata Alberta Chmielowskiego, który w latach 1862-1863 był studentem Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego w Puławach, za patrona miasta.

Więcej informacji na stronie internetowej: www.pustelniabrataalberta.pl.

TRASA PIELGRZYMKI:

18 lipca – Werchrata /Polska/ – Potelicz /Ukraina/, 9 km

11.00 – spotkanie we wsi Prusie koło Werchraty przy (kaplicy)i wyjście do granicy
12.30 – odprawa graniczna
16.00 – Msza św. w Poteliczu 
17.00 – program artystyczny polsko-ukraiński
19.00 – procesja światła

19 lipca – Potelicz – Magierów, 20 km

20 lipca – Magierów – Krechów, 17 km

21 lipca – Krechów – Brzuchowice, 28 km

22 lipca – Brzuchowice – Lwów, 12 km

10.00 – cerkiew św. Onufrego /bazylianie/ we Lwowie
11.30 – nawiedzenie katedry greckokatolickiej
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia w katedrze katolickiej i zakończenie pielgrzymki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama