Podczas Festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia", który w tym roku odbywa się w ramach wielkiego jubileuszu 700. rocznicy lokacji Lublina, przez 5 dni pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów.
Zobaczymy także wystawę zdjęć Rogera Fentona pt. „Wojna krymska”, obiekty użytkowe autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy i Mołdawii - wykonane pod okiem projektantów ze studia Malafor, materiały wizualne związane z wytwórnią Crammed Discs, wystawę Ivana Semesyuka z Kijowa, który zaprezentuje prace malarskie oraz wyszywane tkaniny, poruszające tematykę wojny i konfliktów społecznych. Lublin odwiedzi także Taras Makar z Ukrainy, który w ramach festiwalu zrealizuje prace site-specific z obszaru calligraffiti.
Najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Opowieściach Wschodniej Treści oraz Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów, pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędą się też warsztaty dla dorosłych – technik szlachetnej fotografii, metod wspólnego muzykowania z dziećmi, wprowadzenie do field recordingu i spacery dźwiękowe z Marcinem Dymiterem. W programie pojawił się też dedykowany branży muzycznej specjalny cykl szkoleniowy „Music IN”, który będzie swoistym inkubatorem dla artystów, managerów, promotorów oraz producentów wydarzeń muzycznych i animatorów życia muzycznego. Specjalnie dla nich przygotowany został szereg inspirujących warsztatów, dostarczających narzędzi do świadomego budowania kariery w branży muzycznej. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny a festiwal odbywa się w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Kultura Dostępna.
Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2017 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz piąty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.