Podczas Festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia", który w tym roku odbywa się w ramach wielkiego jubileuszu 700. rocznicy lokacji Lublina, przez 5 dni pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów.
Nazwa "Wschód Kultury – Inne Brzmienia" zobowiązuje i zawiera w sobie dwa niezwykle istotne dla festiwalu komponenty. Od lat w line-upie widoczny jest pierwiastek wschodni, czyli prezentacje najciekawszych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie byłoby prawdziwych „innych brzmień” bez obecności artystów wymykających się tradycyjnym klasyfikacjom i porządkom.
Na jedynych koncertach w Polsce pojawią się najważniejsi przedstawiciele takich gatunków, jak chociażby nowa fala, afro-jazz, muzyka elektroniczna, avant rock czy szeroko pojęte world music. W programie m.in.: Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke.
"Inne Brzmienia" prezentują najoryginalniejszych twórców i unikalne nurty w światowej muzyce. Niezmiennie stawiają na ideę twórczego poszukiwania w sztuce, wysoką jakość artystyczną i kreatywność. Szukają pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją.
Uczestnicy festiwalu będą mogli usłyszeć niezwykłe dźwięki Materiały prasowe organizatorów Pierwsza gwiazda tegorocznej edycji to dowodzone przez Bena Watkinsa Juno Reactor, czyli legenda światowej sceny goa trance i psychedelic. Działająca już ponad 25 lat formacja ma na koncie szereg koncertów na wszystkich kontynentach, mnóstwo udanych kooperacji z wieloma artystami, legendarne ścieżki dźwiękowe, m.in. do takich filmów jak: "Matrix: Reaktywacja", "Matrix: Rewolucje", "Brave Story", "Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2" czy "Mortal Kombat". Do Lublina artyści przyjadą na jedyny koncert w Polsce ze specjalnym projektem oraz składem wzbogaconym o znakomitą grupę taneczno-teatralną Mutant Theatre.
Kolejnym headlinerem jest francuski kolektyw Nouvelle Vague, znany szerokiej publiczności z doskonałych autorskich aranżacji wielkich hitów z nurtów new wave, punk i post punk czy new romantic. Artyści odważnie aranżują na nowo legendarne songi The Clash, Joy Division, Depeche Mode, Killing Joke i wielu innych, często sięgając po brzmienia akustyczne, subtelne wokale, melodie w stylu bossa novy, a niekiedy także i bardziej taneczne rytmy. Ich koncerty to niesamowita podróż w piękny, melodyjny i nieco odrealniony świat, wypełniony najważniejszymi utworami muzyki niezależnej ostatnich 40 lat. Jedyna okazja na zobaczenie ich w tym sezonie w Polsce będzie właśnie w Lublinie. Festiwal z licznymi i niepowtarzalnymi atrakcjami potrwa do 9 lipca. Na scenie wystąpią oryginalni twórcy i wykonawcy Materiały prasowe organizatów
Poza muzyką, na wydarzenie składają się także filmy, spotkania i wystawy. W ramach cyklu Move East Movie odbędzie się prezentacja kina dokumentalnego o Białorusi oraz cykl unikatowych filmów fabularnych z Mołdawii. Nie zabraknie też spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku przygotowano aż 5 premier wydawniczych — „Dzień poezji śmierci dzień” oraz „Tłuścioch i leszcz” Andreja Adamowicza, „Nogami do przodu” Andrija Bondara, „Szczęśliwi nadzy ludzie” Kateryny Babkiny oraz „Mały Leksykon Medyczny wg Bacharewicza” autorstwa Alhierda Bacharewicza.