Nowy numer 42/2018 Archiwum

#EastOfCulture #DifferentSounds, czyli Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia 5-9 lipca 2017

Podczas Festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia", który w tym roku odbywa się w ramach wielkiego jubileuszu 700. rocznicy lokacji Lublina, przez 5 dni pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów.

Nazwa "Wschód Kultury – Inne Brzmienia" zobowiązuje i zawiera w sobie dwa niezwykle istotne dla festiwalu komponenty. Od lat w line-upie widoczny jest pierwiastek wschodni, czyli prezentacje najciekawszych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie byłoby prawdziwych „innych brzmień” bez obecności artystów wymykających się tradycyjnym klasyfikacjom i porządkom.

Na jedynych koncertach w Polsce pojawią się najważniejsi przedstawiciele takich gatunków, jak chociażby nowa fala, afro-jazz, muzyka elektroniczna, avant rock czy szeroko pojęte world music. W programie m.in.: Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke.

"Inne Brzmienia" prezentują najoryginalniejszych twórców i unikalne nurty w światowej muzyce. Niezmiennie stawiają na ideę twórczego poszukiwania w sztuce, wysoką jakość artystyczną i kreatywność. Szukają pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją.

Uczestnicy festiwalu będą mogli usłyszeć niezwykłe dźwięki   Uczestnicy festiwalu będą mogli usłyszeć niezwykłe dźwięki Materiały prasowe organizatorów Pierwsza gwiazda tegorocznej edycji to dowodzone przez Bena Watkinsa Juno Reactor, czyli legenda światowej sceny goa trance i psychedelic. Działająca już ponad 25 lat formacja ma na koncie szereg koncertów na wszystkich kontynentach, mnóstwo udanych kooperacji z wieloma artystami, legendarne ścieżki dźwiękowe, m.in. do takich filmów jak: "Matrix: Reaktywacja", "Matrix: Rewolucje", "Brave Story", "Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2" czy "Mortal Kombat". Do Lublina artyści przyjadą na jedyny koncert w Polsce ze specjalnym projektem oraz składem wzbogaconym o znakomitą grupę taneczno-teatralną Mutant Theatre.

Kolejnym headlinerem jest francuski kolektyw Nouvelle Vague, znany szerokiej publiczności z doskonałych autorskich aranżacji wielkich hitów z nurtów new wave, punk i post punk czy new romantic. Artyści odważnie aranżują na nowo legendarne songi The Clash, Joy Division, Depeche Mode, Killing Joke i wielu innych, często sięgając po brzmienia akustyczne, subtelne wokale, melodie w stylu bossa novy, a niekiedy także i bardziej taneczne rytmy. Ich koncerty to niesamowita podróż w piękny, melodyjny i nieco odrealniony świat, wypełniony najważniejszymi utworami muzyki niezależnej ostatnich 40 lat. Jedyna okazja na zobaczenie ich w tym sezonie w Polsce będzie właśnie w Lublinie. Festiwal z licznymi i niepowtarzalnymi atrakcjami potrwa do 9 lipca. Na scenie wystąpią oryginalni twórcy i wykonawcy   Festiwal z licznymi i niepowtarzalnymi atrakcjami potrwa do 9 lipca. Na scenie wystąpią oryginalni twórcy i wykonawcy Materiały prasowe organizatów

Poza muzyką, na wydarzenie składają się także filmy, spotkania i wystawy. W ramach cyklu Move East Movie odbędzie się prezentacja kina dokumentalnego o Białorusi oraz cykl unikatowych filmów fabularnych z Mołdawii. Nie zabraknie też spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku przygotowano aż 5 premier wydawniczych — „Dzień poezji śmierci dzień” oraz „Tłuścioch i leszcz” Andreja Adamowicza, „Nogami do przodu” Andrija Bondara, „Szczęśliwi nadzy ludzie” Kateryny Babkiny oraz „Mały Leksykon Medyczny wg Bacharewicza” autorstwa Alhierda Bacharewicza.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy