Nowy numer 47/2020 Archiwum

Kinobus - niebanalna impreza filmowa na kółkach

Kinobus przemierzy prawie 500 kilometrów drogami województwa lubelskiego. Podróż rozpocznie się i zakończy w Lublinie. Całość trasy zostanie pokonana od 24 do 27 sierpnia 2017 r.

- Kinobus to nowa i niebanalna impreza filmowa na kółkach. To sojusz sztuki filmowej, historii lokalnej, edukacji i turystyki. Planujemy odwiedzić kilkanaście kin działających i niedziałających oraz wspomnieć o wielu innych. Nie zabraknie spotkań z byłymi i obecnymi pracownikami kin oraz z regionalistami, a także atrakcji krajoznawczych i kulinarnych Lubelszczyzny - mówi Maciej Gil, pomysłodawca wydarzenia i pilot kinobusu.

Oto ramowa marszruta Kinobusu na terenie województwa lubelskiego:

  • dzień pierwszy, czwartek 24 sierpnia: Lublin;
  • dzień drugi, piątek 25 sierpnia: z Lublina przez m.in. Opole Lubelskie do Chełma;
  • dzień trzeci, sobota 26 sierpnia: z Chełma przez m.in. Krasnystaw do Zwierzyńca;
  • dzień czwarty, niedziela 27 sierpnia: ze Zwierzyńca przez Kraśnik do Lublina.

Uczestnicy podróży odwiedzą następujące kina: Bajka w Lublinie, Opolanka w Opolu Lubelskim, Zorza w Chełmie, Morskie Oko w Krasnymstawie, Stylowy w Zamościu, Skarb w Zwierzyńcu, Metalowiec w Kraśniku. Ponadto wiele miejsc, gdzie kina niegdyś się mieściły. Nie zabraknie atrakcji krajoznawczych i kulinarnych Lubelszczyzny.

- Kinobus to impreza, jakiej w Polsce do niedawna nie było. Z jednej strony jest to festiwal filmowy, ale zarazem kulturowy i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie niezwykłych polskich zakątków i smaków, ale przede wszystkim przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś, w niektórych przypadkach całkiem niedawno, żyły sztuką filmową. Kinobus to sojusz kina, lokalnej historii i kultury filmowej, edukacji i turystyki - podkreśla Maciej Gil. Dotychczas Kinobus odwiedził Podkarpacie w 2015 r. i Pomorze Zachodnie w roku ubiegłym.

Sprzedaż biletów uprawniających do przejazdu, noclegów, wyżywienia i udziału we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach już się rozpoczęła. Jest duże zainteresowanie. Koszt biletu dla jednej osoby to 260 zł, a w kwocie tej mieszczą się: przejazd, noclegi, posiłki, degustacje, udział we wszystkich zaplanowanych po drodze wydarzeniach, bilety wstępu do muzeów i innych odwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie. Szczegóły na stronie: kinobus.pl.

Organizatorem Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama