Tegoroczne Dni Kraśnika przebiegły wyjątkowo, bo związane były z obchodami 640-lecia miasta. Trzydniowe świętowanie nie mogło obyć się bez uroczystej Mszy św. za miasto i mieszkańców.
Kraśniczanie, ale także goście od piątku 21 lipca obchodzili tegoroczne wyjątkowe Dni Kraśnika. To największa, jak do tej pory, plenerowa impreza w mieście. Mieszkańcy w ciągu ostatnich dni mieli okazję zapoznać się dokładnie z historią swojego miasta, wziąć udział w wyjątkowych konkursach z nagrodami oraz razem z gwiazdą Dni Kraśnika - zespołem Perfect - zaśpiewać najbardziej znane przeboje muzyki rockowej.
Choć przed publicznością wystąpi dziś jeszcze zespół Raz Dwa Trzy, jednak kulminacyjnym wydarzeniem obchodów była Msza św. o godz. 12 w sanktuarium kraśnickim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięli w niej udział mieszkańcy, parlamentarzyści, władze miasta i regionu, ale także grupy rekonstrukcyjne z Sandomierza, które swoją obecnością uświetniły uroczystość.
- Bogaty program Dni Kraśnika jest doskonałą okazją do promocji naszego miasta, jego historii i współczesności, ale nie tylko. To również doskonała okazja do integracji społeczności lokalnej oraz kraśniczan rozsianych po całym świecie, licznie przybywających na to święto - przekonywał proboszcz parafii WNMP ks. kan. Jerzy Zamorski.
Ks. Jerzy przypomniał, że w roku jubileuszowym Rada Miasta podjęła uchwałę, na mocy której miasto powołało na swojego patrona Najświętszą Maryję Pannę w Jej wizerunku z kraśnickiej kolegiaty. - To również podnosi rangę naszego miasta - zaznaczył proboszcz. - W tej gotyckiej świątyni gromadziły się rzesze wiernych, którzy pod okiem Kraśnickiej Pani upraszali Jej opieki. My także dziś, świętując ten jubileusz, pragniemy dać świadectwo naszej wiary i przywiązania do tej ziemi, modląc się o pomyślność i szczęście dla jej mieszkańców, przyzywając orędownictwa Kraśnickiej Pani - podkreślił.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości w towarzystwie orkiestry przeszli na rynek, gdzie o 14.00 miała miejsce wyjątkowa, uroczysta sesja Rady Miasta Kraśnik. Po części oficjalnej z udziałem zaproszonych gości i delegacji z miast partnerskich rynek stał się miejscem pokazów produktów regionalnych i rękodzieła oraz występów artystów ulicznych.