Ślubowali m.in. przyczyniać się ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenie miało miejsce w sali Collegium Maius UM przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Adwokat Seweryna Sajna wprowadziła uczestników w znaczenie i rolę ślubowania, podała także podstawowe informacje dotyczące tego ważnego święta. W tym roku w Lublinie ślubowała większa grupa adwokatów niż przed 12 miesiącami.
Następnie głos zabrał dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, adwokat Stanisław Estreich. Podkreślił, że zawód ten daje wiele wolności, ale również niesie ze sobą wielką odpowiedzialność. Podziękował rodzicom młodych adwokatów za wyrzeczenia i poświęcenie na rzecz edukacji swoich dzieci.
Po ślubowaniu adwokaci rozpoczną pracę zawodową ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Wystąpili także adwokat Ziemisław Gintowt z Naczelnej Rady Adwokackiej i adwokat Krystyna Drozd, wicedziekan ORA. K. Drozd zachęciła nowych adwokatów do aktywnego uczestnictwa z życiu społecznym, do obserwacji i uczciwej oceny rzeczywistości oraz nieustannego rozwoju.
Uroczyste ślubowanie to wydarzenie gromadzące wielu gości i reprezentantów zawodu ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Wśród składających ślubowanie był adwokat Paweł Olszak. – Jestem tu z rodziną, to wielkie przeżycie, bo to był długi okres nauki i praktyki. Oczywiście, to nie jest koniec wysiłku, ale początek. Mamy dziś dużą konkurencję na rynku prawniczym, prawo dynamicznie się zmienia, dlatego początki będą zapewne trudne, ale jestem pełen optymizmu. W przyszłości chciałbym się zająć prawem karnym na wysokim poziomie – podkreślił.
Ślubowanie to wyjątkowa chwila dla każdego adwokata ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Ślubowanie od 74 adwokatów odebrał dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie. Oto tekst ślubowania:
„Ślubuję uroczyście w swej pracy adwokata przyczyniać się ze wszystkich sił do ochrony praw i wolności obywatelskich oraz umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązki swe wypełniać gorliwie, sumiennie i zgodnie z przepisami prawa, zachować tajemnicę zawodową, a w postępowaniu swoim kierować się zasadami godności, uczciwości, słuszności i sprawiedliwości społecznej”.
Nowi adwokaci po 9 latach nauki i praktyk w kancelariach adwokackich oraz pozytywnie zdanym egzaminie i złożonym ślubowaniu będą mogli rozpocząć pracę zawodową. Zwieńczeniem uroczystości był koncert kwartetu Rosato. Mecenas Gintowt z NRA podkreślił już na początku uroczystości, że adwokat powinien być również osobą dbającą o kulturę osobistą, ale także w szeroko pojętej kulturze samemu uczestniczyć.