Nowy numer 43/2020 Archiwum

Lniana niedziela

Nauka cierlenia, międlenia, tajniki teatralnej charakteryzacji z wykorzystaniem lnu, a dla najmłodszych lniany plac zabaw - takie atrakcje przygotowało Muzeum Wsi Lubelskiej w ramach tzw. „Niedzieli z lnem”.

Ostatnia niedziela sierpnia w Muzeum Wsi Lubelskiej to okazja do zobaczenia jak dawniej wyglądały lniane żniwa. W skansenie można było wziąć udział w "niedzieli z lnem".

Zabytki lniarskie i wiedza muzealników o lnie zostały przetworzone w formę różnorodnych spotkań z publicznością. Wśród nich na muzealnym poletku dojrzałego lnu odbywają się żniwa lniane - wspólny ręczny zbiór lnu.

„Przy stodołach” można nauczyć się międlenia (łamania łodyg), cierlenia (oddzielania paździerzy od włókna) i selekcji włókna lnianego oraz kręcenia powrozów, snucia nici, bielenia i mierzenia płótna dawnymi miarami.

Na warsztatach „w remizie” zaprezentowano tajniki ludowego teatru amatorskiego z wykorzystaniem charakteryzacji z lnu. Można też zobaczyć jak budowano scenografię do sztuk teatralnych wystawianych niegdyś w wiejskich i miasteczkowych remizach.

Z myślą o dzieciach i rodzinach przygotowano specjalny „lniany plac zabaw” z lnianymi rzutkami, konkurencjami z wędkami o lnianych żyłkach oraz z grami i próbami zręcznościowymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama