Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zmarł najstarszy ksiądz archidiecezji lubelskiej

Ks. kan. Marian Dwornicki miał 97 lat. Zmarł w 69. roku kapłaństwa. Był twórcą parafii w Stróży i kapelanem honorowym Domu Nadziei w Żułowie.

Ks. kan. Marian Dwornicki zmarł 25 sierpnia 2017 r. w Domu Pomocy Społecznej w Żułowie. Miał 97 lat. Przez niemal 70 lat był księdzem.

Był wikariuszem w parafii Wniebowzięcia NMP w Kraśniku i św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie. Był twórcą i pierwszym poboczem parafii Trójcy Przenajświętszej i MB Częstochowskiej w Stróży. Posługiwał tam w latach 1957-1981. Był długoletnim duszpasterzem Osób Niewidomych w Dziele Lasek.

Ks. Marian Dwornicki urodził się 28 lipca 1921 r. w Zaklikowie. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Zaklikowie, następnie do gimnazjum i liceum w Nisku. Maturę zdał w 1938 r. Przez pierwsze lata okupacji wojennej pracował w tartaku i w sklepie. Gdy władze niemieckie zezwoliły na otwarcie seminarium diecezjalnego w Lublinie z tymczasową siedzibą w Krężnicy Jarej, wstąpił do niego w roku 1944.

Święcenia prezbiteratu przyjął 26 czerwca 1949 r., udzielił mu ich bp Zdzisław Goliński. Już w sierpniu ks. Marian Dwornicki rozpoczął posługę wikariusza w parafii Wniebowzięcia NMP w Kraśniku.

Mszę żałobną w intencji zmarłego ks. Mariana Dwornickiego odprawiono już w Domu Pomocy Społecznej w Żułowie. Natomiast uroczystościom pogrzebowym 28 sierpnia 2017 r. w parafii Stróża będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama