W tym roku to 4 września jest pierwszym dniem nauki w szkole. To pierwszy raz, gdy wracają ośmioklasowe szkoły podstawowe, czyli na nowo wraca stare.
W województwie lubelskim w 491 szkołach podstawowych, 81 gimnazjach, 52 technikach, 47 liceach, 15 szkołach branżowych pracuje 2701 nauczycieli. Do szkół chodzi 340 tysięcy uczniów w województwie lubelskim. W samym Lublinie do placówek oświatowych uczęszcza około 46 tysięcy osób. Nowy rok szkolny właśnie się zaczął.
Jak zawsze są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zmian w szkolnictwie. Czy powrót do ośmioklasowych szkół podstawowych i czteroletnich liceów się sprawdzi, zweryfikuje czas. Na razie zarówno uczniowie, jak i nauczyciele muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością.
W Lublinie w związku z reformą powstało kilka nowych szkół podstawowych, gdzie wcześniej były gimnazja i nowe licea. Mimo obaw czy znajdą się chętni do nauki w tych nowych placówkach, uczniowie się zgłosili i zaczynają naukę.
W ławkach zasiedli uczniowie
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
1 września wchodzi także w życie nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. Według niej będą uczyć się dzieci w przedszkolu oraz uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej, I klasy branżowej szkoły I stopnia i I semestru szkoły policealnej.
W pozostałych klasach obowiązywać będzie dotychczasowa podstawa programowa.
We wrześniu trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową zajmuje trzyletnia szkoła branżowa I stopnia. Kiedy jej absolwenci ukończą naukę w 2020 roku,wówczas też utworzone zostaną branżowe szkoły II stopnia, w których będą mogli kontynuować naukę.
Lekcje zaczynają się od wtorku. Na pierwsze wolne uczniowie mogą liczyć w piątek 13 października – Dzień Edukacji Narodowej. Potem wolny będzie 1 listopada przypadający tym razem w środę. Być może w niektórych szkołach dyrektorzy zarządzą także dni wolne w czwartek i piątek.
Przerwa świąteczna zacznie się 23 grudnia i potrwa do 2 stycznia. Ferie w województwie lubelskim rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 11 lutego.