GN 2/2021 Archiwum

Zaczęła się szkoła. Po wakacjach w szkolnych ławach zasiedli uczniowie

W tym roku to 4 września jest pierwszym dniem nauki w szkole. To pierwszy raz, gdy wracają ośmioklasowe szkoły podstawowe, czyli na nowo wraca stare.

W województwie lubelskim w 491 szkołach podstawowych, 81 gimnazjach, 52 technikach, 47 liceach, 15 szkołach branżowych pracuje 2701 nauczycieli. Do szkół chodzi 340 tysięcy uczniów w województwie lubelskim. W samym Lublinie do placówek oświatowych uczęszcza około 46 tysięcy osób. Nowy rok szkolny właśnie się zaczął.

Jak zawsze są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy zmian w szkolnictwie. Czy powrót do ośmioklasowych szkół podstawowych i czteroletnich liceów się sprawdzi, zweryfikuje czas. Na razie zarówno uczniowie, jak i nauczyciele muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością.

W Lublinie w związku z reformą powstało kilka nowych szkół podstawowych, gdzie wcześniej były gimnazja i nowe licea. Mimo obaw czy znajdą się chętni do nauki w tych nowych placówkach, uczniowie się zgłosili i zaczynają naukę.

W ławkach zasiedli uczniowie   W ławkach zasiedli uczniowie
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
1 września wchodzi także w życie nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego. Według niej będą uczyć się dzieci w przedszkolu oraz uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej, I klasy branżowej szkoły I stopnia i I semestru szkoły policealnej.

W pozostałych klasach obowiązywać będzie dotychczasowa podstawa programowa.

We wrześniu trzyletnią zasadniczą szkołę zawodową zajmuje trzyletnia szkoła branżowa I stopnia. Kiedy jej absolwenci ukończą naukę w 2020 roku,wówczas też utworzone zostaną branżowe szkoły II stopnia, w których będą mogli kontynuować naukę.

Lekcje zaczynają się od wtorku. Na pierwsze wolne uczniowie mogą liczyć w piątek 13 października – Dzień Edukacji Narodowej. Potem wolny będzie  1 listopada przypadający tym razem w środę. Być może w niektórych szkołach dyrektorzy zarządzą także dni wolne w czwartek i piątek.

Przerwa świąteczna zacznie się 23 grudnia i potrwa do 2 stycznia. Ferie w województwie lubelskim rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 11 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama