Rodzic - robot, łazik "Orion" i "Prorock" - to musi być Lubelski Festiwal Nauki

XIV Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 24 września i potrwa do 30 września. Odbędzie się pod hasłem: "Nauka - między tradycją a współczesnością".

Lubelski Festiwal Nauki zostanie uroczyście otwarty trzeciego dnia trwania imprezy, a więc 26 września w Centrum Spotkania Kultur. Z tej okazji w sali operowej CSK zostanie wystawiony musical „Prorock”.

Natomiast niedziela, pierwszy dzień LFN, to będzie czas wielkiego zwiedzania. Takich spacerów będzie kilka. Począwszy od „spaceru z zadumą” na terenie PM na Majdanku, poprzez rodzinny spacer na Starym Mieście wokół dawnych legend, aż po spacer z przewodnikiem po dzielnicy uniwersyteckiej. Oczywiście nie zabraknie spaceru do Kaplicy Trójcy Świętej.

- Jest coraz więcej pracy, Lubelski Festiwal Nauki kręci się. W niedzielę 24 września wydarzenie się rozpocznie - mówiła podczas konferencji prasowej dr hab. Iwona Niewiadomska, prorektor KUL ds. kształcenia.

Rodzic - robot, łazik "Orion" i "Prorock" - to musi być Lubelski Festiwal Nauki   XIV Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się 24 września i potrwa do 30 września ks. Rafał Pastwa /Foto Gość O projektach naukowych opowiadała podczas konferencji prasowej dr Katarzyna Kołakowska. - W tym roku zgłoszono 1,4 tys. projektów. Natomiast suma wszystkich wydarzeń podczas tygodnia festiwalowego to ponad 1,9 tys. W tej chwili mamy zarezerwowanych 35 tys. miejsc. Są jeszcze wolne miejsca dla tych, którzy chcieliby włączyć się w oglądanie projektów. Wszystkie uczelnie brały aktywny udział w przygotowaniu projektów na LFN. Są one przygotowane dla wszystkich grup wiekowych, wiele z nich adresowanych jest dla dzieci i dla mieszkańców Lublina - wyjaśnia K. Kołakowska. W przygotowanie projektów włączyły się także organizacje zrzeszające seniorów. Rodzic - robot, łazik "Orion" i "Prorock" - to musi być Lubelski Festiwal Nauki   O wydarzeniach kulturalnych opowiedział aktor, scenarzysta i reżyser Marcin Wąsowski ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

W tym roku każdy mieszkaniec Lublina, ale też każdy uczeń może przyjść i posłuchać o tym, co go interesuje. Obok nowoczesnych projektów wszystkie uczelnie przygotowały wydarzenia dotyczące tradycji. - Znajdą się również projekty bardzo życiowe, m.in.: „Na świecie pewna jest tylko śmierć i podatki”, pojawią się projekty dotyczące genetyki, behawioralne - związane z tresurą zwierząt. Przekrój jest ogromny. W całym festiwalu ważne jest pokazanie, że nauka jest ważna, ale przede wszystkim jak bardzo jest fascynująca. Tym chcemy się podzielić, wychodząc poza mury - dodaje K. Kołakowska.

O pikniku naukowym opowiadała dr Aleksandra Krauze-Kołodziej. - Odbędzie się on 30 września, na zakończenie LFN, w sercu Lublina, a więc na placu Litewskim. Będzie to niezwykła okazja, aby przez cały dzień poznawać różne oblicza nauki. Będzie tam wielka różnorodność warsztatów i wystaw. Przygotowaliśmy projekt dla dzieci „rodzic robot” czy projekt dotyczący historii sztuki dla najmłodszych (KUL), UMCS przygotował m.in. zawody sumo czy też gry planszowe. UM zadbał o projekty, które pozwolą poznać od podszewki DNA, nie zabraknie również wiedzy na temat ziół i tworzenia maści. UP przeprowadzi kącik porad behawiorystycznych, zajmie się rafą koralową, pojawi się też „krowa z Krakowa”. Politechnika Lubelska przygotowała pokaz zabytkowych pojazdów a także pokaz łazika „Orion”. Będzie też event cebularzowy. Dla każdego coś miłego - podkreśliła.

O wydarzeniach kulturalnych opowiedział aktor, scenarzysta i reżyser Marcin Wąsowski. Podkreślił dwa jego zdaniem najważniejsze wydarzenia kulturalne w ramach tegorocznego LFN. - 26 września w Centrum Spotkania Kultur zostanie wystawiony musical „Prorock” w reżyserii ks. Mariusza Lacha z ITP. To wyjątkowy spektakl, sala operowa w CSK to niezwykłe wyzwanie. Wystąpią członkowie zespołu „Porozumienie”, wystąpi też Jacek Brzeziński znany z Teatru Provisorium. To widowisko barwne, duże. Historia oparta jest na zbiorowym bohaterze Starego Testamentu i „wsadzona” w świat futurystyczny  podkreślał M. Wąsowski.

30 września na placu Litewskim pojawi się na scenie wiele zespołów związanych ze środowiskiem uniwersyteckim, m.in. zespół „Odpusty zupełne”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..