Nowy numer 3/2021 Archiwum

Mała z dużymi możliwościami

Przymiarki do jej otwarcia były już w roku szkolnym 2016/2017, nie udało się jednak. Tym razem na początku września w szkolnych ławach zasiedli uczniowie.

Startujemy z Bożą pomocą – mówi Agnieszka Kulik, prezes stowarzyszenia JESTEM, które założyło szkołę i ją prowadzi. Okazało się, że ludzi, którym zależy na odkrywaniu dobra w młodym człowieku, jest całkiem sporo. Tak powstało Stowarzyszenie JESTEM, które opierając się na zasadach ks. J. Bosko, zaczęło zakładać placówki dla dzieci, prowadzić zajęcia, wspierać tych, którzy mieli jakieś kłopoty. Zaczęli od przedszkola, teraz przyszedł czas na szkołę.

– Zaczynamy od klasy startowej zwanej zerówką i od klasy pierwszej. Rodzice, którzy zdecydowali się zapisać do nas swoje dzieci, cenią to, że szkoła jest mała, ale stwarza duże możliwości. Oprócz lekcji każdego dnia przewidziane są inne rodzaje zajęć, poczynając od odrabiania zadań, jeśli jest taka potrzeba, uzupełnienia czy wyjaśnienia czegoś, co dziecku sprawia trudność, poprzez zajęcia sportowe, muzyczne (chcemy, by każde nasze dziecko potrafiło zagrać na instrumencie muzycznym), artystyczne, skończywszy na konstrukcyjnych. To dziedziny, które ułatwiają rozwój dzieci, pozwalają kształtować umiejętności przydatne uczniom w radzeniu sobie z trudnościami, pomagają odkryć właściwe im talenty i rozwijać je – wyjaśnia Agnieszka Kulik.

Kolorowy zawrót głowy

Korytarz zaskakuje kolorami. Na ścianach dzieci dzięki pomocy studentów namalowały rysunki. – To było wielkie wydarzenie. Najpierw dzieci malowały swoje prace na kartkach, potem studenci je powiększyli i kontury nanieśli na ściany. W końcu najmłodsi dostali farby i mogli zacząć malować. Początkowo podeszli do tego z dystansem, bo wiadomo, że po ścianach się nie maluje i pewnie w domu po takim eksperymencie byłaby słuszna awantura. Tu jednak malowanie było wskazane. Młodzi artyści szybko nabrali odwagi, tak że w końcu trudno było ich od tego zajęcia oderwać. Efekt można zobaczyć na własne oczy, odwiedzając naszą szkołę – mówi pani Agnieszka. W założeniu ma to być szkoła, która da coś więcej niż tylko dobrą edukację. – Chodzi nam też o to, by dzieci po powrocie do domu nie musiały spędzać kilku godzin na odrabianiu lekcji, lecz by ten czas był już dla rodziny. Na wspólne sprawy, zabawy, bycie ze sobą. Szkoła w wariancie od 8 do 16 ma zapewnić taką edukację i zajęcia dodatkowe, by rodzice nie musieli wozić dzieci gdzie indziej, pozbawiając się możliwości bycia razem – podkreślają nauczyciele.

Ze świętym pod rękę

By wszystko to był możliwe, potrzebny jest sprawdzony program wychowawczy, a ten wskazał ks. Jan Bosko. Uważał on, że aby młodego człowieka czegoś nauczyć i dobrze go wychować, konieczne jest tworzenie środowiska radości, optymizmu i rodzinności, w którym problemy wychowanków nie byłyby bagatelizowane, lecz przyjmowane z poczuciem odpowiedzialności. Uczeń może w ten sposób doświadczyć ogromnego szacunku w stosunku do siebie, wynikającego z nadprzyrodzonego rozumienia działalności wychowawczej, jako zleconej przez Boga. – Chcemy, by nasza szkoła była właśnie taka, pełna radości, szacunku i rzetelnej wiedzy – podkreśla pani prezes. O taką szkołę chodzi też rodzicom, którzy tu zapisali swoje dzieci. Wielu z nich wyrosło z różnych wspólnot i chce dla swoich pociech nie tylko nauki, ale i chrześcijańskiego wychowania. – Nie jest regułą, że wszyscy rodzice mają za sobą doświadczenie wspólnoty, jednak wszystkim zależy na tym, by nie było rozdźwięku między domem i szkołą – podkreślają nauczyciele. Szkoła mieści się przy ulicy Krochmalnej w Lublinie. Nie jest pierwszą katolicką szkołą w mieście. W tym roku także księża pallotyni, którzy prowadzili gimnazjum i liceum, otworzyli klasy pierwsze szkoły podstawowej. Wszystko wskazuje na to, że zainteresowanie chrześcijańskim wychowaniem połączonym z edukacją jest coraz większe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama