To tytuł najgłośniejszego spektaklu teatralno-filmowego wyreżyserowanego przez Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia, który otworzy już 21 września Festiwal Legend Lubelskich.
Kto nie zna lubelskich legend, ale też każdy kto zna i chciałby przeżyć magiczną podróż do przeszłości i tego co działo się kilkaset lat temu, może wziąć udział w wyjątkowym festiwalu, który przypomni czasy średniowiecza, renesansu, baroku, oświecenia i międzywojnia.
Rynek Starego Miasta i przylegające do niego ulice oraz błonia i dziedziniec zamkowy w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin zamienią się w miejsce inscenizacji, działań teatralnych i muzycznych odtwarzających wydarzenia i klimat minionych czasów. Lublin na czas trwania Festiwalu stanie się miejscem, w którym mieszają się mniej lub bardziej znane wydarzenia i bohaterowie miasta.
Festiwal rozpocznie się w późnym popołudniem we czwartek a zakończy w sobotni wieczór. W czasie tych kilkudziesięciu festiwalowych godzin, będzie okazja by zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez 7 stuleci obrosły legendami, wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych działaniach z dawnych epok ale także pospacerować słuchając tajemniczych opowieści. Dla dorosłych uczestników Festiwalu przewidziano natomiast spacery „Lublin smaków” z Waldemarem Suliszem, który opowie o kulinarnych sukcesach Lublina oraz słabościach królów, poetów lub artystów do lubelskich potraw. Zwieńczeniem opowieści będą warsztaty kulinarne prowadzone przez Dawida Furmanka przy Trybunale Koronnym.
Nie zabraknie także specjalnych spotkań z legendami dla dzieci, które przygotowało m.in Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści oraz Muzeum Lubelskie. Po raz pierwszy najmłodsi uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję obejrzeć w Wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów spektakl teatralny „Koziołek kręciołek”, który na ten czas specjalnie zostanie przeniesiony ze scen Teatru Andersena.
W ostatni dzień Festiwalu zaprezentowane zostaną również spektakle, które powstały w ramach zeszłorocznej edycji Festiwalu Legend Lubelskich: Dintojra (legenda o kamieniu nieszczęścia) i Pożar w Zamtuzie (historia wielkiego pożaru miasta snuta m.in przez miejskiego kata). Przypomniana zostanie też historia pięknej i występnej córki Złotnika – Złotniczanki.
Na wszystkie wydarzenia Festiwalu wstęp jest wolny Wyjątek stanowią dwie propozycje – spektakl „Pogrom w przyszły wtorek” oraz warsztaty kulinarne, na które obowiązuje rejestracja.