Nowy numer 23/2020 Archiwum

Picasso obnażył przy okazji kilka naszych cech, nie tylko zakamuflowany laicyzm

Do Lublina przyjechały prace Picassa i Smajewskiego. Przy okazji usłyszałem, że zwrot "saint Michel" jest nieprzetłumaczalny na język polski.

Broń, Boże! To nie Francuz! To Francuza nie przetłumaczono na polski w dzień świętych archaniołów. Nie będzie to jednak wywód na temat różnić pomiędzy laïcisme i laïcité.

Wraz z pracami Pabla Picassa na Zamek w Lublinie trafiły prace Michała Smajewskiego. Michel Sima, urodzony w Polsce, jako nastolatek rozpoczął edukację artystyczną w Paryżu. Przeżył obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, był przyjacielem i fotografem Picassa. Przyczynił się do powstania muzeum hiszpańskiego artysty w Antibes. Dyrektor tego ośrodka podkreślił w świetnym, zgrabnym przemówieniu podczas otwarcia wystawy w Lublinie, że to niezwykle symboliczne otwarcie, bo oto do Polski powraca - w dzień św. Michała - Michel Sima. Zwrot „saint Michel” nie został przetłumaczony, za to nasz reprezentant chwilę później nawiązał w przemówieniu do św. Mikołaja i 3 grudnia. Dlaczego nawiązał do 3 grudnia - wiadomo, wtedy zostanie zamknięta wystawa. Skąd się wziął św. Mikołaj - nie wiem. Nie było to również zgrabne przemówienie.

Czy rację miał zatem nasz wybitny pisarz, który stwierdził: "Nie traćcie drogiego czasu na pościg za Europą - nigdy jej nie dogonicie"?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama