Nowy numer 42/2020 Archiwum

Znamy go, choć go nie znaliśmy

Rowerowe wyścigi po kremówki, biegi, kiermasze ciast, koncerty, konkursy i spotkania rodzinne - tak wyglądały w wielu miastach naszej archidiecezji obchody XVII Dnia Papieskiego.

Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmi: „Idźmy naprzód z nadzieją!". Oprócz wielu inicjatyw o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym podejmowanych z okazji tego wydarzenia, jednym z najważniejszych punktów jest co roku wsparcie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 

W większości parafii można dziś wesprzeć to dzieło m.in przez zakup ciast. W akcję włączyło się wiele cukierni z całego województwa. 

Młodzież, która od wielu już lat korzysta ze stypendium Fundacji, mimo niesprzyjającej pogody, zachęcała na pl. Litewskim przechodniów do wspólnej zabawy. Stypendyści chętnie dzielili się też swoimi doświadczeniami bycia żywym pomnikiem Jana Pawła II. - Większość z nas nigdy osobiście nie spotkała papieża - stwierdza Faustyna - mimo to znamy jednak zarówno jego nauczanie jak i samą postać Jana Pawła II . - To nauczanie szczególnie zgłębiamy podczas corocznych obozów stypendystów - dodaje Gabriela. - Ale poznajemy wtedy także postacie innych świętych. - Jan Paweł II jest naszym drogowskazem. Staramy się na tyle na ile możemy jako stypendyści nie zawieźć go - podkreśla Andrzej. 

Lubelscy stypendyści obchody Dnia Papieskiego rozpoczęli już 6 października. Było wspólne czuwanie w archikatedrze i Msza św. a wczoraj mieliśmy okazję spotkać się z reżyserem Krzysztofem Tadejem. To niezwykła postać - opowiada Adam. - Jest autorem filmów zarówno o Janie Pawle II jak i o Benedykcie XVI i Franciszku. 

W niektórych parafiach naszej archidiecezji Dzień Papieski świętowany będzie jeszcze przez kilka a nawet kilkanaście dni. Wiele wydarzeń jeszcze zaplanowano m.in w parafii Trójcy Przenajświętszej w Chełmie oraz w Puławach, gdzie Stowarzyszenie "Rodzina" od lat Dzień Papieski obchodzi wyjątkowo hucznie i długo, bo przeszło dwa tygodnie. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama