Nowy numer 39/2023 Archiwum

Spotkanie księży dziekanów

Wyzwania duszpasterskie, inicjatywy powołaniowe i bieżące informacje z życia Kościoła to tematy konferencji księży dziekanów archidiecezji lubelskiej.

Zebranie księży dziekanów odbywa się zwykle trzy razy w roku i jest związane z posiedzeniem Konferencji Episkopatu Polski.

- To naturalna konsekwencja rytmu życia Kościoła. Biskupi obecni na posiedzeniu KEP przekazują informacje księżom dziekanom, a ci w swoich dekanatach proboszczom. W ubiegłym tygodniu zakończyła się Konferencja Episkopatu, zresztą historyczna ze względu na miejsce obrad, którym był KUL, więc teraz czas na to by przekazać wszystko dalej - wyjaśnia ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Biskupiej w Lublinie.

Tematami nad którymi dyskutowali biskupi było m.in. duszpasterstwo młodzieży i wyzwania stające przed kościołem w związku z imigrantami, którzy licznie obecni są w Europie.

To jednak nie wszystkie zagadnienia omawiane podczas spotkania dziekanów.

Informacje z posiedzenia konferencji Episkopatu Polski przekazał abp Stanisław Budzik   Informacje z posiedzenia konferencji Episkopatu Polski przekazał abp Stanisław Budzik
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
- Chcemy przybliżyć księżom także nowe inicjatywy powołaniowe z jakimi wychodzi nasze seminarium duchowne oraz przekazać różne praktyczne informacje związane choćby ze zmianą warunków ubezpieczenia ZUS. Będzie też czas na rozmowy, dzielenie się sprawami, którymi żyją wierni i na wspólną modlitwę - podkreśla ksiądz kanclerz.

Na dzisiejszym zebraniu nominacje dziekańskie otrzyma także dwóch księży, którzy do tej pory byli wicedziekanami. To w związku z przejściem na emeryturę dotychczasowych dziekanów, których zastąpią w Bełżycach ks. Janusz Zań, a w Lubartowie ks. Andrzej Juźko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast