Sejm RP ustanowił rok 2017 rokiem błogosławionego Honorata Koźmińskiego. 21 października na KUL odbędzie się sympozjum organizowane przez Instytut Teologii Moralnej KUL i braci kapucynów na temat osoby i dzieła tego wyjątkowego zakonnika.
Błogosławiony Honorat Koźmiński założył 26 zgromadzeń zakonnych. Przyczynił się do odrodzenia ducha narodu przez formację zastępów ludzi oddanych Bogu i Ojczyźnie. Konferencja organizowana na KUL, poświęcona postaci błogosławionego, ma na celu przede wszystkim prezentację osoby Honorata, pokazanie uwarunkowań w jakich żył ale też zakresu jego działalności.
- Chodzi o to, by odkryć Honorata, który często wydaje się być postacią hermetyczną, nieprzystępną, bo bliższa analiza jego tekstów i zaangażowania, pokazuje, że jego przesłanie jest ciągle aktualne - mówi kapucyn o. prof. Andrzej Derdziuk.
Bł. Honorat Koźmiński zmarł 16 grudnia 1916 r.
reprodukcja Justyna Jarosińska /Foto Gość
Honorat jako młody chłopak wyparł się Pana Boga i z wielkim przekonaniem twierdził, że jego noga w kościele nigdy nie postanie, a każdy kto by go tam spotkał, może napluć mu w twarz. Swoje nawrócenie przeżył podczas uwięzienia w warszawskiej Cytadeli, i jak pisze w swoim dzienniczku, zawdzięcza je modlitwom wstawienniczym matki.
Nawrócił się do tego stopnia, że w 1848 roku - po trzecim roku studiów architektonicznych - wstąpił do nowicjatu braci kapucynów w Lubartowie. Wyświęcony w 1854 r, w tym samym roku w Warszawie ogłaszał wiernym dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Był człowiekiem ogromnie odpowiedzialnym za naród. Kiedy wraz z innymi braćmi zamknięto go w klasztorze zakroczymskim miał 35 lat. - Powiedziano mu wtedy, że jeśli będzie chciał, może wyjechać. On odpowiedział, że Bóg chce go mieć tu i tu on chce pracować - opowiada o. Derdziuk. - W czasach kiedy tak wielu ludzi emigruje za chlebem, w poszukiwaniu wolności, jest ideałem kogoś, kto umiał odnaleźć się w w realiach Polski pod zborami i to jego zaangażowanie stało się zarzewiem wychowania nowych elit niepodległej ojczyzny - podkreśla kapucyn.
Konferencja o błogosławionym Honoracie, która odbędzie się w CTW KUL s. 113, została podzielona na trzy sesje tematyczne. Pokażą one Honorata jako pedagoga, zakonnika, patriotę i architekta.
Spotkanie rozpocznie Msza św. o godz. 9 odprawiona w kościele akademickim pod przewodnictwem o. dr. Andrzeja Kiejzy OFMCap, ministra prowincjalnego.