Nowy numer 22/2020 Archiwum

Honorat Koźmiński ciągle na czasie

Sejm RP ustanowił rok 2017 rokiem błogosławionego Honorata Koźmińskiego. 21 października na KUL odbędzie się sympozjum organizowane przez Instytut Teologii Moralnej KUL i braci kapucynów na temat osoby i dzieła tego wyjątkowego zakonnika.

Błogosławiony Honorat Koźmiński założył 26 zgromadzeń zakonnych. Przyczynił się do odrodzenia ducha narodu przez formację zastępów ludzi oddanych Bogu i Ojczyźnie. Konferencja organizowana na KUL, poświęcona postaci błogosławionego, ma na celu przede wszystkim prezentację osoby Honorata, pokazanie uwarunkowań w jakich żył ale też zakresu jego działalności. 

- Chodzi o to, by odkryć Honorata, który często wydaje się być postacią hermetyczną, nieprzystępną, bo bliższa analiza jego tekstów i zaangażowania, pokazuje, że jego przesłanie jest ciągle aktualne - mówi kapucyn o. prof. Andrzej Derdziuk.

Bł. Honorat Koźmiński zmarł 16 grudnia 1916 r.   Bł. Honorat Koźmiński zmarł 16 grudnia 1916 r.
reprodukcja Justyna Jarosińska /Foto Gość
Honorat jako młody chłopak wyparł się Pana Boga i z wielkim przekonaniem twierdził, że jego noga w kościele nigdy nie postanie, a każdy kto by go tam spotkał, może napluć mu w twarz. Swoje nawrócenie przeżył podczas uwięzienia w warszawskiej Cytadeli, i jak pisze w swoim dzienniczku, zawdzięcza je modlitwom wstawienniczym matki.

Nawrócił się do tego stopnia, że w 1848 roku - po trzecim roku studiów architektonicznych - wstąpił do nowicjatu braci kapucynów w Lubartowie. Wyświęcony w 1854 r, w tym samym roku w Warszawie ogłaszał wiernym dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. 

Był człowiekiem ogromnie odpowiedzialnym za naród. Kiedy wraz z innymi braćmi zamknięto go w klasztorze zakroczymskim miał 35 lat. - Powiedziano mu wtedy, że jeśli będzie chciał, może wyjechać. On odpowiedział, że Bóg chce go mieć tu i tu on chce pracować - opowiada o. Derdziuk. - W czasach kiedy tak wielu ludzi emigruje za chlebem, w poszukiwaniu wolności, jest ideałem kogoś, kto umiał odnaleźć się w w realiach Polski pod zborami i to jego zaangażowanie stało się zarzewiem wychowania nowych elit niepodległej ojczyzny - podkreśla kapucyn. 

Konferencja o błogosławionym Honoracie, która odbędzie się w CTW KUL s. 113,  została podzielona na trzy sesje tematyczne. Pokażą one Honorata jako pedagoga, zakonnika, patriotę i architekta. 

Spotkanie rozpocznie Msza św. o godz. 9 odprawiona w kościele akademickim pod przewodnictwem o. dr. Andrzeja Kiejzy OFMCap, ministra prowincjalnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama