Nowy numer 38/2023 Archiwum

Chcemy dać świadectwo jedności wspólnotom, które tworzymy

Lublin jest miastem o niezwykle bogatej historii i kulturze. Na mapie kraju wyróżnia się również rozwiniętym dialogiem ekumenicznym, który od lat jest prowadzony w duchu wzajemnego spotkania i poznania.

W związku ze jubileuszami 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, 500-lecia Reformacji i zbliżającego się jubileuszu 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – w dniach 29-31 października 2017 r. odbędzie się w Lublinie Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny zatytułowany „Lublin – miasto zgody religijnej 2017”.

Zapraszają na niego: archidiecezja lubelska, prawosławna diecezja lubelsko-chełmska, diecezja warszawska kościoła ewangelicko-augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Polska Rada Ekumeniczna o. Lublin, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Miasto Lublin.

Odbędzie się on pod Honorowym Patronatem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Patriarchatu Ekumenicznego Światowej Federacji Luterańskiej, Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich. Wydarzenie patronatem medialnym objął lubelski „Gość Niedzielny”.

Program:

Prawosławie - 29.10.2017 r.

  • Prawosławna katedra Przemienienia Pańskiego: Boska liturgia pod przewodnictwem abp. Abla godz. 9.00
  • Zamek Lubelski – otwarcie kongresu godz. 12.00-18.00

Katolicyzm – 30.10.2017 r.

  • Kościół akademicki KUL – uroczysta jutrznia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego godz. 9.00
  • Centrum Transferu Wiedzy KUL – obrady godz. 10.30-17.30

Ewangelicyzm 31.10.2017 r.

  • Collegium Iuridicum KUL – obrady godz. 9.00-17.00
  • Kościół ewangelicko-augsburski Trójcy Świętej – nabożeństwo w dniu 500. rocznicy Reformacji pod przewodnictwem bp. Jana Cieślara – godz. 18.00

- Te wszystkie trzy jubileusze chcemy uczcić i upamiętnić międzynarodowym kongresem ekumenicznym. Termin został wybrany nie bez przyczyny, bo 31 października wypada 500. rocznica wystąpienia dr. Marcina Lutra. Chcieliśmy, aby ten kongres poświęcony był trzem głównym tradycjom chrześcijańskim, które są obecne w Lublinie, a więc: prawosławiu, katolicyzmowi oraz ewangelicyzmowi – mówi ks. prof. S. Pawłowski z KUL. O patronat honorowy poproszono m.in.: Papieską Radę ds. Jedności Chrześcijan i Patriarchat Ekumeniczny Konstantynopola. List intencyjny w sprawie współpracy przy organizacji kongresu podpisał zarówno abp Stanisław Budzik, prawosławny abp Abel, bp Jan Cieślar z kościoła ewangelicko-augsburskiego, rektor KUL oraz prezydent miasta Lublin i marszałek województwa lubelskiego. - Chcemy się zastanowić nad historią, współczesnością i perspektywami każdego z wyznań – podkreśla ekumenista z KUL.

- Każde z tych wydarzeń można świętować oddzielnie, ale my chcieliśmy zrobić coś wspólnie. Chcemy dać konkretne świadectwo wspólnocie, którą tworzymy. Od wielu lat Lublin wyróżnia się na mapie ekumenicznej kraju szeregiem inicjatyw. Gdy opowiadam o tym na spotkaniu przewodniczących oddziałów Polskiej Rady Ekumenicznej, a jest ich w Polsce szesnaście – to wielu przeciera oczy ze zdumienia, że jest możliwe dokonywanie tak wielu różnych przedsięwzięć, które łączą chrześcijan różnych wyznań. Tak będzie również podczas zbliżającego się kongresu – mówi ks. Andrzej Gontarek.

- Pragnę wyrazić zadowolenie z faktu, że możemy wspólnie mówić o naszej obecności w przestrzeni i kulturze miasta – bo tworzymy razem z innymi historię i teraźniejszość miasta, ale będziemy mieć również wpływ na jego przyszłość. Lublin ma swoją specyfikę i możemy być dumni, że od zarania dziejów obok świątyń rzymsko-katolickich funkcjonowały tu świątynie innych wspólnot chrześcijańskich. Dlatego inicjatywa międzynarodowego kongresu z racji 700-lecia Lublina jest podkreśleniem jego wielokulturowości i ogromnej historii wspólnotowego życia mieszkańców – tłumaczy ks. Andrzej Łoś.

Pomysł kongresu wyszedł od lubelskich ewangelików, którzy chcieli przygotować się do rocznicy Reformacji. - Okazało się, że inicjatywa lokalna stała się pomysłem na wydarzenie międzynarodowe – mówi ks. Grzegorz Brudny.

- Pracując nad jubileuszem 700-lecia miasta myśleliśmy szeroko o tym wydarzeniu, aby nie skoncentrować się wyłącznie na elementach zabawowych, ale również na tym wszystkim co stanowi o naszym dziedzictwie kulturowym, religijnym i duchowym. Chcemy odkrywać osoby, miejsca i instytucje – niezwykle istotne dla miasta. Warto pokazać jak przez wieki na tym terenie współżyli wyznawcy trzech wyznań chrześcijaństwa – wyjaśnia Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast