Nowy numer 22/2020 Archiwum

Początek przygody?

Chodziło o to, by zachęcić młodych ludzi do sięgnięcia po Pismo Święte. Tak powstał Konkurs Wiedzy Biblijnej, który od 22 lat gromadzi tysiące młodych ludzi zakochanych w słowie Bożym.

Początkowo było to małe wydarzenie przeznaczone dla pasjonatów, którzy chcieli sprawdzić swoją znajomość wybranych ksiąg Pisma Świętego. Okazało się jednak, że zainteresowanie wśród młodych ludzi zachęconych przez katechetów jest tak duże, iż z małego konkursu zrobiło się ogólnopolskie wydarzenie.

– To, co nas mile zaskakuje od pewnego czasu, to fakt, że nie tylko katecheci namawiają w szkołach młodzież, by zainteresowała się konkursem wiedzy biblijnej, Także sama młodzież, spotykając się na portalach społecznościowych, wymienia się opowieściami o tym, że warto było w czymś takim uczestniczyć. Zachęca tym samym rówieśników do podjęcia podobnych wyzwań. Zdarza się więc, że to uczniowie proszą swoich katechetów, by ich przygotowali do konkursu – mówi Marcin Sułek, dyrektor lubelskiego oddziału Civitas Christiana. Udział w konkursie to wyzwanie dla młodych ludzi, którzy muszą zapoznać się z wybranymi na dany rok księgami Pisma Świętego. Tym razem organizatorzy wybrali Księgę Psalmów, List do Galatów oraz List do Filipian, które trzeba zgłębić wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem. Biblijne zmagania kierowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na laureatów czekają, między innymi, uczelniane indeksy na różnych kierunkach studiów oraz inne wspaniałe nagrody. Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, diecezjalnego i ogólnopolskiego. Za przeprowadzenie pierwszego z nich odpowiadają katecheci na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. Autorami pytań na każdym etapie konkursu są bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Organizatorzy podkreślają, że nie jest to zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego słowa, a poszczególne jego etapy zaczynają być prawdziwymi świętami Biblii. Obok rywalizacji konkursowej młodym proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Biblia jest rzeczywistą księgą życia. Doświadczenie minionych lat pokazuje, że udział w konkursie dla wielu stał się wielką przygodą wiary, a nawet początkiem kapłańskiej drogi. Chętni do udziału w konkursie powinni zgłosić się do swoich katechetów, ci zaś – przesłać zgłoszenie do Civitas Christiana, organizatora zmagań, do 28 lutego 2018 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama