Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wspominamy tych, którzy odeszli

Uroczystość Wszystkich Świętych a po niej wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, to czas szczególnej pamięci o osobach, które wywarły wpływ na nasze życie, a których już z nami nie ma. W ostatnim roku pożegnaliśmy bliskich, ale także wiele znanych postaci Lubelszczyzny.

Na pewno wszyscy znaliśmy choćby ze słyszenia niezłomną panią Jadwigę Szubartowicz. Najstarsza Polka pochodząca z Lublina przeżyła blisko 112 lat. Zmarła w lipcu pełna pokoju i optymizmu. 

Po długiej i ciężkiej chorobie we wrześniu odeszła jedna z najbardziej znanych lubelskich nauczycielek Beata Nowak. W walkę o jej powrót do zdrowia zaangażowali się nie tylko bliscy, ale także uczniowie, znajomi oraz znajomi znajomych. Akcja oddawania szpiku, by pomóc pani profesor przybrała wyjątkowe rozmiary. Pan Bóg miał jednak inny plan. 

Walkę z chorobą przegrał także równie młody co Beata Nowak profesor KUL, Jakub Malik. Pożegnaliśmy go w kościele akademickim KUL 12 maja. 

Na początku roku zmarł profesor Andrzej Nikodemowicz, wybitny kompozytor, pianista i pedagog, wieloletni wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nauczyciel akademicki bardzo ceniony i lubiany przez studentów. W marcu w wieku 90 lat pożegnaliśmy wyjątkową postać - założyciela, choreografa, a ostatnio dyrektora seniora Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej - Stanisława Leszczyńskiego. Zapamiętamy jego charakterystyczne wąsy, nietuzinkowe poczucie humoru i mundur, w którym pojawiał się na wszelkich uroczystościach państwowych. 

We wrześniu odszedł do Pana Andrzej Paluchowski długoletni dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej KUL a 22 października 2017 r. w Lublinie zmarł w wieku 65 lat Marek Koryciński, wieloletni wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Kilka dni swą ziemską wędrówkę zakończył znany i ceniony lekarz związany z Józefowem nad Wisłą - Franciszek Kot. 

W 2017 r. pożegnaliśmy także ludzi kultury i sztuki. 2 lipca po wyczerpującej chorobie odszedł do Pana znany malarz, grafik i doktor sztuki Andrzej Widelski. Był on także przewodniczącym Kapituły Lubelskiej Nagrody Angelus. Miał 64 lata. Także w lipcu w wieku 96 lat zmarła wybitna lublinianka Julia Hartwig, poetka, eseistka, tłumaczka literatury pięknej i autorka literatury dziecięcej. 

W ostatnim czasie pożegnaliśmy także wielu duszpasterzy, którzy przepracowali w Kościele często przeszło pół wieku. Wśród księży, których Pan powołał do siebie w 2017 r. znaleźli się ks. Stefan Orzeł, ks. Marian Dwornicki  - najstarszy kapłan archidiecezji lubelskiej, zmarły nagle ks. Stanisław Furlepa, ks. Edward Pohorecki, ks. Tadeusz Józefczak, ks. Jerzy Wójtowicz, ks. Kazimierz Gajda, ks. Jan Augustynek.

Wszystkich zmarłych otaczamy swoją pamięcią modlitewną.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama