W dniu 500. rocznicy reformacji w kościele ewangelicko-augsburskim Trójcy Świętej w Lublinie odprawione zostało uroczyste nabożeństwo, w którym wzięli udział przedstawiciele Kościoła ewangelickiego, katolickiego i prawosławnego.
Trzeci dzień Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego poświęcony był ewangelicyzmowi. Przez cały dzień w Collegium Iuridicum KUL odbywały się wykłady przybliżające dzisiejszy protestantyzm.
Kongres zakończył się wspólnym nabożeństwem, podczas którego przedstawiciele Kościołów protestanckiego, katolickiego i prawosławnego wspólnie modlili się o jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.
Liturgii w kościele ewangelicko-augsburskim Trójcy Świętej przy ul. Ewangelickiej w Lublinie przewodniczył bp Jan Cieślar, biskup diecezji warszawskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP.
- Dzień dzisiejszy jest wydarzeniem bezprecedensowym, unikatowym i wyjątkowym, bowiem łączy w sobie nie tylko różne tradycje chrześcijańskie, ale także dwie sfery - duchową, realizowaną przez Kościoły konfesyjne, oraz społeczno-polityczną, wypełnianą przez miasto Lublin - podkreślił bp Cieślar. - Jest to niezaprzeczalny dowód na trafność i prawdziwość twierdzenia: Lublin - miasto zgody religijnej. Niezmiernie cieszy fakt, że możemy razem w społeczności sióstr i braci w Jezusie Chrystusie obchodzić trzy konstytutywne dla naszej wspólnoty wydarzenia: 700. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich, jubileusz 500 lat reformacji oraz 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Hierarcha zauważył, że nie sposób wymienić wszystkich korzyści, jakie przyniosły wymienione wydarzenia dla tutejszej społeczności, i że ich wspólne upamiętnianie jest przejawem otwartości na wzbogacającą różnorodność, z której każda ze stron może czerpać.
Bp Jan Szarek, senior Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP, w kazaniu przypomniał, że każdy z poprzednich jubileuszy stulecia reformacji miał różny akcent. - Tym razem obchody miały mieć jednak po raz pierwszy w historii charakter ekumeniczny - podkreślił bp Szarek. - Już na początku przygotowań do tego szczególnego jubileuszu organizatorzy postanowili, że będzie to święto wiary w Chrystusa. Tak, łączy nas Chrystus, który jest wspólnym fundamentem i głową Kościoła wszystkich chrześcijan - zaznaczył biskup senior.
Kaznodzieja podkreślił także, że świętowanie jubileuszu reformacji nie polega tylko na pilnowaniu popiołów tradycji, lecz na wewnętrznej przemianie.
O tym, że w dialogu między chrześcijańskimi Kościołami najważniejszy jest Chrystus, przekonywał abp Stanisław Budzik. - Choć świętujemy trzy ważne rocznice, to jednak głównym powodem spotkania, zorganizowania Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego, było 500 lat reformacji - mówił metropolita lubelski. Zaznaczał też, że źródłem dla wszystkich chrześcijan jest Jezus Chrystus. - Im bliżej będziemy Jezusa Chrystusa, tym bliżej będziemy siebie - podkreślił abp Budzik. - Z pewnym wzruszeniem odmawiałem z wami wszystkimi wyznanie wiary i modlitwę "Ojcze nasz". Łączy nas wiele zasadniczych spraw. Jesteśmy blisko Źródła. Idźmy dalej, nie zrażajmy się. Niech Duch Święty nas prowadzi.
Liturgię w kościele luterańskim zakończył koncert z prawykonaniem "Sonaty reformacyjnej" Natalii Zanni-Lewandowskiej.