Nowy numer 22/2020 Archiwum

Można pomóc rodakom na Wschodzie

Wystarczy przygotować świąteczną paczkę, a wolontariusze dostarczą je Polakom na Kresach. Akcję zainicjowaną w Lublinie przez senatora Stanisława Gogacza wspiera też Katolicki Uniwersytet Lubelski.

W akcję może włączyć się każdy. Wystarczy przygotować trwałe produkty żywnościowe lub zabawki - przytulanki, które ucieszą najmłodszych i przynieść je do punktów prowadzących zbiórki. Kilka z nich jest na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Zbiórki prowadzone są także w Puławach, Lubartowie i Łukowie.

- Chodzi nie tylko o materialną pomoc, ale przede wszystkim o okazanie pamięci. To nasi rodacy, których historia zostawiła poza granicami Polski, ale nie pozbawiła polskości. Paczka z Polski, która trafia do nich przed świętami, to znak łączności z ojczyzną i poczucie wspólnoty, której nie są w stanie przerwać żadne granice - mówią organizatorzy, którzy przeprowadzają akcję już 18. raz.

Pani Maria Chmielewska paczki dla rodaków na Wschodzie przygotowuje od kilku lat.

- Moja babcia urodziła się na dzisiejszej Ukrainie, choć niewiele pamięta z tamtych czasów. Jej rodzice, gdy była mała, uciekali w czasie wojny. Najpierw mieszkali we Wrocławiu, ale potem przeprowadzili się do Lublina, bo mówili, że chcą być jak najbliżej domu. Nie wszyscy jednak uciekli z ich okolic. Do dziś pozostali tam Polacy, którzy żyją w trudnych warunkach. Babcia często wspominała opowieści przekazane przez jej rodziców i było w nich tyle tęsknoty i piękna, że ja czuję się ich spadkobierczynią. Dlatego, odkąd dowiedziałam się o akcji Polacy Rodakom, przygotowuję paczkę. Oprócz żywności, pakuję też zabawki, a także piszę list, by osoba, która otrzyma przesyłkę wiedziała, że o niej myślę, że siadając do świątecznego stołu mam ją szczególnie w sercu - opowiada pani Maria.

Paczki z zebranych darów trafią do Rodaków na Wschodzie w grudniu przed świętami, dlatego każdy, kto chciałby akcję wspomóc powinien do 4 grudnia od poniedziałku di piątku dostarczyć swoją przesyłkę do któregoś z punktów prowadzących zbiórki.

Na KUL można dostarczać paczki w godz. 8.00-15.00 w następujących miejscach:

  • portiernie budynków nr II i III (Droga Męczenników Majdanka 70),
  • portiernia Biotechnologii (Konstantynów 1H),
  • szatnia Gmachu Głównego (Al. Racławickie 14),
  • szatnia Kolegium Jana Pawła II (Al. Racławickie 14),
  • szatnia Centrum Transferu Wiedzy (Al. Racławickie 14),
  • szatnia Wydziału Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu (Konstantynów 1H),
  • siedziba Uczelnianego Samorządu Studentów (Kolegium Norwidianum pok. 231).
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama