Nowy numer 22/2020 Archiwum

Jedyne nagranie głosu Marii Skłodowskiej-Curie.

Jej głos nagrano Paryżu w 1931 r. Maria Skłodowska-Curie miała wtedy 63 lata.

W 1931 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała medal od Amerykańskiego Stowarzyszenia Radiologii za wkład w badania nad nowotworami. Wydarzenie miało miejsce w Paryżu w lipcu 1931 r. Maria Skłodowska-Curie miała wtedy 63 lata. Mimo jej osiągnięć i umiejętności, wyróżnienie oficjalnie nadano jej za… pomoc mężowi w odkryciu radu.

Marie Curie receives ACR Gold Medal
RadiologyACR
Maria Skłodowska jest postacią, która wciąż inspiruje, pokazuje jak wielką pasją jest nauka. Także w lublinie, gdzie jeden z uniwersytetów nosi jej imię.

Urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 r. Ukończyła szkołę średnią w Warszawie ze złotym medalem, po czym przez osiem lat była nauczycielką. W latach 1891-95 studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym na paryskiej Sorbonie, otrzymując licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. W domu prof. Kowalskiego poznała Piotra Curie, z którym wzięła ślub w 1895 r. i przyjęła obywatelstwo francuskie.

Zanim jednak zajęła się pracą naukową na poważnie interesowała ją literaturą i poezja, jednak to nie one stanęły w centrum jej naukowych zainteresowań. Sama Maria zapisała w autobiografii, że wszyscy w rodzinie mieli uzdolnienia do pracy umysłowej. Po latach ów wpis potwierdziły kolejne nagrody, w tym Nobla – dla pozostałych członków jej najbliższej rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama