Nowy numer 22/2020 Archiwum

Muniek Staszczyk: Dla wielu rock’and’rollowiec mówiący o różańcu jest świrem

Ponad 300 studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wzięło udział w spotkaniu z Muńkiem Staszczykiem. Wokalista opowiedział o roli wiary w swojej twórczości i życiu prywatnym w ramach „KULowskich spotkań literackich”.

Podczas spotkania ze studentami i pracownikami KUL Staszczyk podzielił się swoim świadectwem nawrócenia. Zauważył, że wielu fanów nie akceptuje jego nowego stylu życia.

- „Dla wielu rockandrollowiec mówiący o Różańcu jest świrem. Odebrałem katolickie wychowanie, dorastałem w Częstochowie pod egidą Matki Bożej, ale nie zdawałem sobie z tego sprawy. Robiąc rock’n’roll, żyłem hedonistycznie i miałem swoje mroczne ucieczki. Do wiary dochodziłem stopniowo, nie było takiego jednego momentu: ciach i wróciłem do Kościoła. Dzisiaj wierzę jak dziecko”.

Jednym z momentów na drodze jego wiary była wizyta w Medjugorju. Jak sam zauważył, pomimo dorastania w cieniu Jasnej Góry nigdy nie miał nabożeństwa do Matki Bożej. „Do mojego miasta z całej Polski ściągały pielgrzymki, a ja nie rozumiałem, po co iść taki szmat drogi, by zobaczyć jakiś obraz. Dopiero tam, w tej pięknej bośniackiej miejscowości poczułem obecność Mamy. Poszedłem na Mszę po włosku, z której nic nie rozumiałem, i rozpłakałem się jak dziecko” – wyznał.

Staszczyk przybliżył też kulisy powstania piosenki „Bóg”. Podczas nagrywania jednej płyty zabrakło nam tekstu do muzyki. Ktoś strzelił: „napisz o Bogu”. Siadłem nad kartką, napisałem na niej: „tak bardzo chciałbym zostać kumplem Twym” i ogarnął mnie smutek. Zrozumiałem swoje miejsce na ziemi, gdzie jestem ja, a gdzie jest Bóg – opowiadał lider T.Love.

Jak podkreśla ks. dr Grzegorz Głąb z Instytutu Filologii Polskiej KUL, ideą „KULowskich spotkań literackich” jest spotkanie z twórcami kultury wysokiej, jak i artystami kreującymi popkulturę. „Muniek Staszczyk jest jednym z tych wokalistów, którzy sami piszą swoje teksty. Jako autor piosenek i wierszy jest on twórcą kultury w szerokim tego słowa znaczeniu” – powiedział naukowiec.

Zygmunt „Muniek” Staszczyk urodził się 5 listopada 1963 r. w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1982 r. założył zespół T.Love, który dzisiaj jest zaliczany do najbardziej znanych zespołów rockowych w Polsce. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. W 2016 r. został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

« 1 »
 • Anna Panna
  10.11.2017 13:08
  "Odebrałem katolickie wychowanie, dorastałem w Częstochowie pod egidą Matki Bożej, ale nie zdawałem sobie z tego sprawy." BZDURA. To tak, jakby powiedzieć: "mieszkałem z rodzicami, ale nie zdawałem sobie z tego sprawy", albo "jeździłem do szkoły autobusem, ale nie zdawałem sobie z tego sprawy". Osoba umysłowo zdrowa ZDAJE SOBIE SPRAWĘ.
  doceń 4
 • Maryja!
  10.11.2017 13:53
  radio.rozaniec.info
  doceń 2
 • AP
  10.11.2017 14:04
  Najpierw niech odetnie się od piosenek King i I Love you a potem można uwierzyć w nawrócenie
 • kinia
  10.11.2017 23:51
  W czasach, gdy każdy kreuje z siebie superbohatera na facebooku, ukrywając słabości i porażki, bardzo trudno jest przyznać samemu przed sobą, że jest się tylko Słabym Człowieczkiem a co dopiero mówić o tym publicznie... Podziwiam Muńka za odwagę do tego, by to robić, pomimo, że wcale nie potrzeba Mu więcej promocji ani popularności. Jak dla mnie, świadectwo tego, że w chwilach braku nadziei i poczucia bezsensu pomaga Mu Bóg, jest świetnym przykładem do naśladowania. Mnie taka postawa inspiruje oraz jest imponująca. Ciekawa jestem co o swoich upadkach w kontekście wiary powiedziałyby Osoby krytykujące Muńka... A dla wszystkich, którzy nie wiedzą o czym jest piosenka "I love You" - jest to przepiękne wyznanie Miłości. Polecam posłuchać ze zrozumieniem!
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama