Puławy świętują 28. rocznicę kanonizacji św. Brata Alberta oraz 18. rocznicę ogłoszenia go patronem miasta.
Uroczystości rozpoczęła wyjątkowa sesja Rady Miasta Puławy. Po niej w kościele św. Brata Alberta odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego.
- Brat Albert swoją miłość do ubogich czerpał z samego źródła, którym jest Eucharystia - zaznaczył w homilii. - Życie eucharystyczne pozwalało mu później dzielić się chlebem ziemskim z ubogimi. Dziś, w kolejną rocznicę przyjęcia za patrona miasta św. Brata Alberta, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego on nas uczy, jak możemy sprawić, by Puławy prawdziwie były miastem Brata Alberta. Czy mamy postępować tak, jak dotychczas, czy trzeba przemiany naszych serc? - pytał bp Artur. - Patron tego miasta uczy nas kochać bliźniego tak, aby drugi człowiek, spotykając nas, doświadczał miłości Boga. Czy to możliwe? Tak, jeśli potrafimy podzielić się z innymi tym, co mamy.
Eucharystia w kościele św. Brata Alberta była także okazją do podziękowania za 45 lat kapłaństwa proboszcza parafii, budowniczego kościoła parafialnego ks. Aleksandra Zenia.
Po Mszy św, o godz. 15 na skwerze Niepodległości rozpoczęło się spotkanie „albertyńskie”, połączone ze zbiórką darów na rzecz Schroniska im. św. Brata Alberta w Puławach. Każdy mógł przynieść trwałą żywność, środki czystości, ubrania nadające się do użytku dla osób bezdomnych i ubogich. Podczas spotkania mieszkańców miasta na skwerze Niepodległości rozdawany był także ciepły posiłek, przygotowany przez Koło Puławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz chleb. Przed uroczystością od kilku dni w szkołach trwała zbiórka darów na rzecz Schroniska im. Brata Alberta.
W Puławach szereg instytucji działa z myślą o pomocy potrzebującym, a patron jest promowany na wiele sposobów. W popularyzację postaw skierowanych przeciw wykluczeniu ludzi biednych i potrzebujących włączają się także puławskie parafie. - My, jako samorząd terytorialny, mamy w swoim działaniu znaczną część przesłania i misji naszego patrona. Przy 220-milionowym budżecie łącznie ok. 60 mln jest przeznaczanych na pomoc społeczną - wyjaśnia prezydent Janusz Grobel.
W czwartek 16 listopada odbędzie się jeszcze konferencja „Ten jest dobry, kto chce być dobry”. Udział w wydarzeniu wezmą m.in. Szymon Hołownia, Ireneusz Siudem i ks. Rafał Pastwa, szef lubelskiego GN. Konferencja rozpocznie się o godz. 10 w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym.