Nie mieli racji ci, którzy wieścili upadek tradycyjnej książki. Jak pokazują Targi Wydawców Katolickich na KUL, słowo pisane ma się coraz lepiej.
Blisko 40 wydawnictw z całej Polski bierze udział w jubileuszowych, dwudziestych już, Targach Wydawnictw Katolickich, które trwają na parterze Kolegium Jana Pawła II KUL od 15 do 17 listopada od 9.00 do 18.00.
Na miłośników słowa czekają nowości, ale także wznawiane wielokrotnie bestsellery wydawnicze, książki zarówno o charakterze popularnym, jak i naukowym. Szeroko rozumiana literatura religijna, ale także książki historyczne, wspomnienia czy poradniki. W końcu wyjątkowa okazja, by wiele tytułów nabyć w cenach promocyjnych.
- Od jakiegoś czasu słychać było przewidywania, że tradycyjna książka umrze, że nikt nie będzie chciał po nią sięgać, bo jej dostępność w internecie czy na nośnikach elektronicznych wyprze papier. Tymczasem, jak pokazują statystyki, te czarne scenariusze się nie sprawdziły, a po tradycyjną papierową książkę sięga coraz więcej osób. Mamy więc do czynienia z odrodzeniem, a nie upadkiem i to wydawców bardzo cieszy - mówi ks. Roman Szpakowski dyrektor Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, które wspólnie z KUL jest organizatorem targów.
Każdy mógł znaleźć coś dla siebie
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
- Książka jest sercem uniwersytetu. Dobra książka kształtuje człowieka, pozwala przenieść się w przestrzenie o jakich nam się nie śniło, rozwija wyobraźnię, przekazuje wiedzę, jest formą rozrywki i wypoczynku. Długo można by wymieniać jej zalety, nie chodzi jednak o spis korzyści, ale o możliwości dostarczenia czytelnikowi szerokiego wyboru literatury, a taki na targach zawsze jest dostępny - mówi Mariusz Milanowski, jeden z wydawców.
Targi to też okazja do poszukania ciekawych prezentów gwiazdkowych lub po prostu sprawienia komuś przyjemności.
Targom będzie towarzyszył program muzyczno-poetycki w wykonaniu Polskiej Opery Kameralnej pod hasłem: „Lublin w służbie państwa i wiary na przestrzeni wieków”. Program skupi się na prezentacji trzech ważnych wydarzeń w historii Lublina i regionu: 700-leciu lokacji miasta, przypadającemu w listopadzie 2018 roku, 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy powstania KUL.
Koncert odbędzie się 16 listopada 2017 r. o 19.00 w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Wstęp na targi i koncert jest bezpłatny.