Alumni III roku lubelskiego seminarium duchownego po raz pierwszy założyli sutanny.
W kościele seminaryjnym odbyła się Msza św. z obłóczynami alumnów III roku. Uczestniczyli w niej rodzice i rodziny kleryków, księża wychowawcy oraz proboszczowie i wikariusze parafii, z których pochodzą alumni. Liturgii przewodniczył bp Ryszard Karpiński, który wygłosił homilię oraz pobłogosławił alumnów i ich sutanny.
Pierwszy raz w sutannach ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Uczestników modlitwy powitał ks. dr hab. Jarosław Marczewski, rektor seminarium. – Strój duchowny, który przyjmiecie, będzie dla was zawsze radością i pięknym znakiem wobec świata, znakiem waszego kapłańskiego powołania, które niech zawsze będzie waszą pasją – zwrócił się do alumnów trzeciego roku ksiądz rektor.
W homilii bp Ryszard Karpiński nawiązał do sakramentów i ich zewnętrznych znaków. Odnosząc się do przyjęcia sutanny przez kleryków, podkreślił, że liturgia jest pełna znaków i symboli, które wymagają poznania i objaśnienia. Przypomniał też znaczenie sakramentu chrztu, bierzmowania i Eucharystii.
Bp Ryszard Karpiński przewodniczył liturgii i wygłosił homilię ks. Rafał Pastwa /Foto Gość – Sutanna to widoczny znak zjednoczenia trwałego – całkowitego z Chrystusem. Sutannę można zdjąć, zrzucić, ale nie daj Boże zrzucić z siebie przyjętego zobowiązania. Nie daj Boże wyrzec się Chrystusa – podkreślał biskup.
– Lata przygotowań w seminarium mają nas umocnić. Mają dać nam pewność, że to nasza droga. Niech sutanna będzie dla was tym trwałym znakiem – mówił do alumnów, przypominając również osobę bł. Karoliny Kózkówny, której wspomnienie przypada 18 listopada. – To dzięki sile Eucharystii bł. Karolina miała siłę stanąć w obronie swej godności – podkreślał bp Ryszard.
W Mszy św. uczestniczyły rodziny alumnów i bliscy ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Przypomniał również zawołanie św. Jana Pawła II – „Cały Twój” (Totus Tuus). – Cały Twój, a nie tylko jakiś wycinek – podkreślał w kontekście wierności Chrystusowi i Matce Bożej.
W odniesieniu do perykopy Ewangelii na dzień 18 listopada stwierdził, że jedynie dzięki wytrwałej modlitwie można wytrwać przy Bogu i oddać się mu w sposób całkowity. – Wytrwała modlitwa, nawet gdybyśmy duchowo jej skutków nie dostrzegali – ma wielkie znaczenie. Nie przestawajmy się modlić – apelował.
Przywołał tu wydarzenie z życia św. Jana Pawła II. Gdy ludzie pytali go, jak się modlić, miał odpowiedzieć: "Módlcie się tak jak nauczyły was w dzieciństwie wasze mamy lub uczyli inni członkowie rodziny". Bp Karpiński podkreślił także znaczenie przesłania katechez papieża Franciszka, które dotyczą Eucharystii. Zwrócił uwagę, powołując się na słowa ojca świętego Franciszka, by koncentrować się na Chrystusie i tym, co dzieje się na ołtarzu, gdy jesteśmy obecni w kościele. Po homilii pobłogosławił alumnów i ich sutanny.