Zło wcale nie czai się za twoimi drzwiami!

Budując świat wartości w oparciu o proste komunikaty, na oślep, bez wiedzy i wrażliwości czynimy wiele zła. Okrutny przykład z naszego podwórka? Proszę bardzo.

Nie raz już słyszałem, że u nas takie rzeczy się nie zdarzają. Że w naszym kraju, że tu obok – gdzie żyjemy, gdzie pracujemy i spotykamy się z przyjaciółmi, na chodnikach, którymi chodzimy do szkół i kościołów, do teatrów, kin i klubów fitness - nie dochodzi do aktów agresji i nienawiści na tle rasowym, kulturowym czy innym. Otóż dochodzi!

„Spotted Opole Lubelskie” – niby konto jak każde inne w przestrzeni Facebooka. Jest administrator, jest też podany kontakt, bo wiadomo – to swego rodzaju tablica ogłoszeń, platforma informacji lokalnych. Nie jestem jednak w stanie zrozumieć dlaczego na owej opolskiej stronie pojawił się post tak nieprzyzwoity, że aż odbiera mowę. Dotyczy on Romów mieszkających w Opolu Lubelskim. Mężczyzna i kobieta zostali sfotografowani jak odbierają dary z ośrodka wsparcia, a całość została podpisana: „Tak jak co roku BIEDOTA opolska pobiera dary z MOPSu” . (Pisownia oryginalna).

Pod postem pojawiły się komentarze, które nawet nie zasługują by je określić mianem „ściek”. Wiele z nich nawet nie traktuje owych Romów jako osoby ludzkie! Są to komentarze agresywne, pełne nienawiści i skrajnej głupoty. Zło wcale nie czai się za twoimi drzwiami!  

Administrator nie reaguje, zespół Facebooka nie uważa wpisów za rasistowskie. Co jeszcze trzeba napisać, aby ktoś zareagował? Przecież to poważny problem. Ktoś powie, że niepotrzebnie o tym piszę, bo tylko przynosi rozgłos. Ale o tym trzeba mówić głośno.

Zło wcale nie czai się za twoimi drzwiami!   printscreen/rp/SpottedOpoleLubelskie Gdzie jest pracodawca osób, które raczą społeczeństwo takimi wpisami i komentarzami? Gdzie są bliscy i znajomi, gdzie szkoła i inne instytucje? Jeśli nikt na to nie reaguje, oznacza to, iż mamy przyzwolenie na tego typu zachowania. Ktoś powie, że to marginalne? Ja się z tym nie zgodzę.

O takich kwestiach należy coraz głośniej przypominać także w kościołach, bo godność osoby ludzkiej to nie jest kategoria, która przynależy tylko niektórym. A zadaniem wierzących w Chrystusa jest bronić najsłabszych, wykluczonych i wykluczanych.

Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi być może nie wie co pisze. Ale jednak pisze. Komentuje i najwidoczniej uważa, że to wielka mądrość, dlatego się nią dzieli z całym światem. Komentarze na „Spotted Opole Lubelskie” pokazują, że ludziom brakuje zwyczajnie wiedzy i kultury. Te komentarze odsłaniają nieludzkie oblicze komentujących. Przykład ten pokazuje, że nasze społeczeństwo znalazło się w niepokojącym miejscu.

Dzisiaj wielkie zło rodzi się z bezrefleksyjnego podążania za prostymi komunikatami. Nie gdzieś za naszymi drzwiami, ale w umysłach. Ileż to razy usłyszeliśmy o „małym Holocauście”, „prawie Holocauście” w kontekście uchodźców, imigrantów? A kto wie czym Holocaust różni się od innych ludobójstw? Skoro dorośli, skoro politycy, osoby publiczne opowiadają takie rzeczy, to czego wymagać od nastolatka? A jednak trzeba pewne rzeczy odróżniać, trzeba pewne rzeczy wiedzieć, a jeszcze innych kwestii nie wolno instrumentalizować.

Za słowa powinno się brać odpowiedzialność. Czy nie za bardzo sobie pofolgowaliśmy?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..