Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kochają i służą. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP otrzymają medale i wyróżnienia

Medal o. Maksymiliana Kolbego przyznawany jest przez parafię św. Maksymiliana Kolbego i Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie. Otrzymują go ludzie i instytucje, którzy w swoim działaniu naśladują franciszkańskiego męczennika.

Medal o. Maksymiliana Kolbego oraz wyróżnienia Kapituły Medalu św. Maksymiliana Kolbego „Kochaj i służ” zostaną wręczone w najbliższy piątek, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny już po raz czwarty.

Sama idea Medalu o. Maksymiliana zrodziła się w wyniku współpracy środowiskowej parafii św. Maksymiliana Kolbego oraz Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie - placówki kształcącej kadry dla pomocy społecznej. - Chodziło nam o to, by kontynuować myśl świętego, jego dzieło w naszej parafii - mówi ks. Marek Sapryga, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego. - Pojawił się pomysł, by pokazywać ludzi, którzy żyją słowami o. Maksymiliana: "Kochaj i służ", którzy mają pasję i oddają się drugiemu człowiekowi.

W poprzednich trzech edycjach medalami zostali uhonorowani m.in.: Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, abp Bolesław Pylak, dr Wanda Półtawska, pośmiertnie dziennikarsa Polskiego Radia Lublin Dorota Gonet, aktorka i piosenkarka Stanisława Celińska oraz działająca na rzecz społeczności lokalnej Alicja Dec.

W tym roku kapituła postanowiła uhonorować abp. Mieczysława Mokrzyckiego (który podczas Mszy św. odpustowej wprowadzi do parafii św. Maksymiliana Kolbego relikwie św. Jana Pawła II), Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie, Stanisława Santarka, przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, oraz Grzegorza Peckę, dyrygenta Chóru Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Chóru Archikatedry Lubelskiej.

Wyróżnienie natomiast w tym roku otrzyma m.in. kierownik lubelskiego "Gościa Niedzielnego" ks. Rafał Pastwa.

Medal został wykonany z czerwonej, wypalonej cegły przez niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Przedstawia na awersie twarz św. Maksymiliana Kolbego, inspirowaną obrazem Lucjana Jagodzińskiego, wyrzeźbioną przez pracującą w WTZ Bożenę Sadowską, z umieszczonym w dolnej części medalu napisem: "Kochaj i służ".

Rewers obrazuje zarys mieszczącej się przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie świątyni pw. św. Maksymiliana Kolbego. Medal nawiązuje w swoim artystycznym wyrazie do starożytnej pieczęci. Uzupełnieniem projektu jest opracowany graficznie przez prof. Leszka Mądzika dyplom "Kochaj i służ".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama