Nowy numer 22/2020 Archiwum

Medale na jubileusz

8 grudnia 2017 r. przypada 99. rocznica powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z tej okazji odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń lokalnych i państwowych kilkudziesięciu pracownikom KUL.

- Zaczynamy rok jubileuszowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 100 lat historii to okazja nie tylko do podsumowań, ale i podziękowań ludziom, którzy nasz uniwersytet tworzyli i tworzą w dzisiejszych czasach. To oni, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, wychowują kolejne pokolenia Polaków, którym obok rzetelnej wiedzy bliskie są chrześcijańskie wartości - mówił ks. prof. Antoni Dębiński rektor KUL.

W imieniu prezydenta RP odznaczenia państwowe, m.in. krzyże zasługi i medale za długoletnią służbę, wręczyli sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders wraz z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem i rektorem KUL.

Jubileusz KUL wpisuje się także w 700. urodziny Lublina. Z tej okazji prezydent miasta Krzysztof Żuk wręczył medale 700-lecia Lublina.

Przez sto lat uczelnia kształtowała polskich intelektualistów. Przez dziesięciolecia była jedyną wolną uczelnią wschodniej Europy. W 2018 r. przypada 100. rocznica powstania Uniwersytetu Lubelskiego, przemianowanego w 1928 r. na Katolicki Uniwersytet Lubelski i od 2005 r. noszącego imię Jana Pawła II.

"Założyciel naszej alma mater ks. Idzi Radziszewski skupił grono osób zafascynowanych ideą organizacji uniwersytetu katolickiego, będącego ośrodkiem prowadzenia badań naukowych we wszystkich dziedzinach wiedzy w duchu harmonii pomiędzy nauką i wiarą. Celem powstającej uczelni miało być też kształcenie i wychowywanie przyszłej inteligencji katolickiej. Dewizą uniwersytetu stało się zawołanie Deo et Patriae - Bogu i Ojczyźnie" - w specjalnym komunikacie napisał rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

Wprawdzie stulecie KUL wypada w 2018 r., jednak jubileuszowe obchody już trwają.

Uroczystość wręczenia odznaczeń jubileuszowych odbyła się na KUL   Uroczystość wręczenia odznaczeń jubileuszowych odbyła się na KUL
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama