Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pociągający święty na każde czasy

Czwarty raz przeszedł ulicami Lublina. To święto nie tylko popularne wśród dzieci, ale ważne dla wszystkich ludzi wrażliwych na potrzeby innych.

Jeden z dziennikarzy zadał mi pytanie, dlaczego św. Mikołaj jest tak bardzo popularny. Odpowiedź jest nadzwyczaj prosta: dobro jest atrakcyjne, każdy chce go doświadczać, a przykład św. Mikołaja pokazuje, jak je czynić – mówił abp Stanisław Budzik, błogosławiąc uczestnikom orszaku. Biskup przyznał, że ten właśnie święty zostawił nam receptę, jak dostać się do nieba. – Świętość jest dla każdego. To nie jakiś dar zarezerwowany tylko dla niektórych osób. Św. Mikołaj ze swoją wrażliwością na drugiego człowieka i dyskrecją, z jaką pomagał potrzebującym, dał nam przykład, co robić, by świętość osiągnąć. Idąc za jego przykładem, najlepiej przygotujemy się do świąt Bożego Narodzenia – mówił metropolita. Orszak w Lublinie odbył się po raz czwarty. Jego pomysłodawcą jest ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja na Czwartku. Opowiadając o idei tego wydarzenia, zaznaczył, że Mikołaj to nie legendarna postać z kreskówek, ale prawdziwy człowiek. – Naszym celem od początku jest przybliżenie osoby świętego biskupa, który w dzisiejszych czasach jest przedstawiany w krzywym zwierciadle – mówił. – Dlatego chcemy ukazać prawdziwe oblicze tej postaci i zwrócić uwagę na to, że był to konkretny człowiek żyjący w konkretnych czasach, który odznaczał się niezwykłą wrażliwością wobec ludzi potrzebujących. Tegoroczny orszak rozpoczął się na Rynku Starego Miasta. Tam też teatr Panopticum – amatorska grupa teatralna działająca przy Domu Kultury pod Akacją w Lublinie – przygotował krótką historię św. Mikołaja. Po niej słowo do zgromadzonych skierował abp Stanisław Budzik, który też pobłogosławił ruszającemu na Czwartek do parafii św. Mikołaja orszakowi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL