Nowy numer 3/2021 Archiwum

2018 Rokiem 100-lecia KUL

7 grudnia 2017 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Propozycję, by rok 2018 został poświęcony Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu do parlamentarzystów z Lubelszczyzny, skierował na początku roku 2017 rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

Rektor zaznaczał wtedy, że propozycję przedstawił w związku z wyjątkową historią i charakterem uniwersytetu, a przede wszystkim z tym, co KUL poprzez wyjątkowych ludzi z nim związanych - profesorów, studentów i absolwentów - wniósł w dzieje Polski niepodległej i Kościoła w Polsce. 

Marszałek Senatu w dniu 29 marca 2017 r. skierował do Komisji Ustawodawczej projekt uchwały o ustanowieniu roku 2018 Rokiem 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w celu rozpatrzenia go w pierwszym czytaniu. Na posiedzeniu w dniu 18 października 2017 r. Komisja wprowadziła do niego poprawki i wniosła o przyjęcie przez Senat jednolitego projektu uchwały. Nastąpiło to 7 grudnia. 

W uchwale senatorowie podkreślili znaczenie KUL w dziejach naszego kraju. „W ciągu swojej 100-letniej historii KUL stał się jednym z najważniejszych ośrodków myśli katolickiej, wpływając na kształt nauki i kultury polskiej, zyskując szerokie uznanie w kraju i za granicą”. 

Za przyjęciem uchwały głosowało 75 senatorów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama