Nowy numer 4/2021 Archiwum

Można już oglądać przez dotyk w lubelskim skansenie

W tym przypadku nie obowiązuje muzealna zasada "nie dotykać eksponatów". Zakończył się projekt „Inne spojrzenie” czyli pierwszy krok w kierunku zwiększenia dostępności Muzeum Wsi Lubelskiej dla osób z niepełnosprawnościami, w tym zwłaszcza dla osób z dysfunkcją wzroku.

Coraz częściej wśród gości lubelskiego skansenu pojawiają się osoby niepełnosprawne wśród których są niedowidzący i niewidomi. Do tej pory mogli oni jedynie słuchać opowieści przewodników o tym, gdzie się znajdują i jak dawniej wyglądało życie na wsi.

- Z naszych danych statystycznych dotyczących gości muzeum wynika, że w ciągu roku odwiedziło nas około 1000 osób niepełnosprawnych w tym także osoby z dysfunkcją wzroku. To skłoniło nas do zastanowienia się nad sposobem pokazania naszych zbiorów ludziom, którzy nie mogą ich zobaczyć. Po konsultacjach ze środowiskami osób niewidomych i niedowidzących postanowiliśmy stworzyć specjalny program, który umożliwi zwiedzanie skansenu i oglądanie go przez dotyk. Wystąpiliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o dofinansowanie zadania pt. „Inne spojrzenie. Przystosowanie treści wystaw stałych Muzeum Wsi Lubelskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami”. Udało się nam fundusze pozyskać. Efekty można właśnie oglądać i dotykać - mówi Anna Fajge-Samoń z Muzeum Wsi Lubelskiej.

Makieta wiatraka stoi obok autentyku   Makieta wiatraka stoi obok autentyku
Muzeum Wsi Lubelskiej
Zadanie do łatwych nie należało. Powszechnie wiadomo, że w muzeum eksponatów się nie dotyka, dlatego zostały wykonane na specjalne zamówienie przedmioty na wzór zabytkowych, które można dowolnie badać przez dotyk.

- O ile z wykonaniem eksponatów do dotykania sprawa wydaje się stosunkowo łatwa, o tyle trudniej dać osobie niewidomej wyobrażenie jak dawniej wyglądała chłopska chałupa, dwór szlachecki, kościół czy wiatrak. Dlatego wybraliśmy 5 obiektów z różnych sektorów muzeum, których makiety wykonano z brązu. Każda z nich została ustawiona przed oryginalnym obiektem - mówią pracownicy muzeum.

W poznaniu wyposażenia ekspozycji pomocne będą rekwizyty i kopie zabytków muzealnych odpowiadające przedmiotom znajdującym się na wystawie. W sumie muzeum pozyskało ponad 80 przedmiotów. Wśród nich naczynia gliniane, drewniane i słomiane, samowar czy patefon odtwarzający muzykę. Ciekawostką są także dwa pracujące modele urządzeń: mechanizm młyński wiatraka oraz prasa do tłoczenia oleju, pozwalające poznać sposób działania obiektów dawnego przemysłu wiejskiego. Ponadto dźwiękowe tła muzyki organowej w kościele i śpiewów chóralnych w cerkwi pozwolą doświadczyć specyfiki tych świątyń. Przy samym wejściu do skansenu znajduje się mapa dotykowa, dzięki której osoby niewidome i słabowidzące poznają topografię lubelskiego skansenu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama