Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Potrzebujemy towarzyszenia

O rodzinie mówi się dużo, często jednak akcenty stawia się w niewłaściwym miejscu lub ukazuje się ją w niekorzystnym świetle.

Święta Rodzina z Nazaretu jest dla wielu inspiracją do tego, by żyjąc we współczesnym świecie, ciężko pracować, wychowywać dzieci, szanować innych, zdobywać wiedzę, starać się zmieniać świat i modlić się do Boga o błogosławieństwo. – Trudno patrzeć na życie Świętej Rodziny jak na sielankę. Opisy ewangeliczne, ale także znajomość tamtej kultury każą nam widzieć wiele realizmu w życiu Jezusa, Maryi i Józefa. Staramy się o tym pamiętać na co dzień, zarówno w pracy, jak i wychowywaniu syna – mówi Rafał Borkowski z Lublina, na co dzień inżynier w PZL Świdnik. – Bardzo mocno czekaliśmy na narodziny Grzesia, była to dość skomplikowana ciąża. Dlatego baliśmy się podjąć decyzję o kolejnym dziecku. Z drugiej strony nie chcieliśmy się dać sparaliżować strachowi i postanowiliśmy zaufać Bogu.

Za nieco ponad dwa miesiące na świat przyjdzie Staś, to jest dla nas wielka radość i szczęście – opowiada Marta Linkowska-Borkowska. Zdaniem małżonków trudności w rodzinie mogą dziś wynikać z braku umiejętnej komunikacji i dialogu. Podkreślają, że trudno młodym ludziom utrzymać niezależność finansową, ale także niezależność od wpływów rodziców czy teściów. – Rodzina to wyzwanie, to zadanie na całe życie, każdego dnia trzeba się o nią starać i pielęgnować ją. Jako ludzie wierzący oczekujemy również ze strony Kościoła wejścia w przestrzeń problemów rodzinnych, a nie tylko wąskich zagadnień, o których ciągle słychać w mediach. Słuszne jest, naszym zdaniem, stanowisko papieża Franciszka, który mówi o towarzyszeniu małżonkom i rodzinom. Uważamy, że rodziny nie potrzebują duszpasterzy, którzy będą tylko oceniać, ale takich, którzy potrafią towarzyszyć i wspierać w codziennych wysiłkach – podkreślają. W kościołach pod wezwaniem Świętej Rodziny w Chełmie, Lublinie i Puławach zaplanowano różne inicjatywy, ale także w innych świątyniach archidiecezji liczyć można na propozycje dla rodzin. O wielu z nich można przeczytać na lublin.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy