Wszystko w cenie biletu

Wraz ze chrztem dostajemy wszystkie łaski, jakie potrzebne są nam, by dostać się do nieba, my jednak sądzimy, że sami musimy się zabezpieczyć. Tymczasem można powiedzieć, że mamy wszystko w cenie biletu - o. Tomasz Mantyk przytaczał pewną historię podczas dorocznego spotkania oazowiczów archidiecezji lubelskiej.

Doroczne spotkanie członków Ruchu Światło–Życie archidiecezji lubelskiej odbyło się na Poczekajce. To tradycyjne świąteczno-noworoczne świętowanie zgromadziło zarówno przedstawicieli osób formujących się we wszystkich gałęziach oazy. Mszy św. przewodniczył ks. Witold Gąciarz, moderator Domowego Kościoła archidiecezji lubelskiej. Wraz z nim modliło się wielu kapłanów posługujących w ruchu.

W homilii skierowanej do uczestników o. Tomasz Mantyk OFM Cap mówił o wartości chrztu, wraz z którym otrzymujemy wszystko, co nam jest potrzebne, aby osiągnąć niebo. By zobrazować ten dar przytoczył pewną historię.

Na początku XX wieku pewna włoska rodzina spod Neapolu nie mogła poradzić sobie z utrzymaniem. Ciągłe kłopoty o codzienny byt zmusiły rodziców wraz z jedynym synem do sprzedania wszystkiego i wyjazdu do Ameryki. Ponieważ dobytek był niewielki, pieniędzy wystarczyło tylko na zakup biletów i prowiantu. Z tym ostatnim też nie szaleli. Postanowili na całą drogę zakupić chleb i żółty ser, bo to było najtańsze. Wyruszyli w rejs. Na śniadanie jedli chleb z serem, na obiad chleb z serem i to samo na kolację. Po kilkunastu dniach syn odmówił jedzenia, bo nie mógł już patrzeć na chleb z serem. Przerażeni rodzice wyjęli ostatnie kilka dolarów zostawionych na czarną godzinę, dali synowi i powiedzieli, żeby poszedł do restauracji i kupił sobie coś, na co wystarczy pieniędzy. Syn poszedł, wraca po kilku minutach wściekły. Rodzice byli przekonani, że pieniędzy nie starczyło na żaden porządny posiłek, pytają co się stało, a on im odpowiada: "tyle dni męczymy się jedząc chleb z serem, a wyżywienie jest w cenie biletu!".

- Tak jest i z nami. Gdy zostajemy ochrzczeni otrzymujemy wszystko, co nam jest potrzebne do dobrego życia i osiągnięcia nieba. Wystarczy z tych łask korzystać, a my kombinujemy na własną rękę i męczymy się strasznie. Tymczasem wszystko mamy w cenie biletu - zwrócił uwagę o. Tomasz.

Ruch Światło–Życie, który w naszej diecezji skupia ponad 200 małżeństw i kilkaset młodych ludzi, daje wiele pomocnych narzędzi, by żyć tymi darami na co dzień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..