Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Co się wydarzyło 155 lat temu?

Dźwięki kucia kos i wystrzału z broni czarnoprochowej zabrzmią w styczniową niedzielę w obozie powstańczym na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej podczas inscenizacji Powstania Styczniowego w jego 155. rocznicę.

Dla upamiętnienia 155. rocznicy obchodów Powstania Styczniowego Muzeum Wsi Lubelskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Historycznym "Ćwieki" ze Starościna zapraszają na inscenizację historyczną „Powstanie Styczniowe 155 lat później”, która odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia 2018 r., na terenie lubelskiego skansenu.

Wydarzenie zapoczątkuje patriotyczna Msza Święta w intencji powstańców oraz inscenizacja złożenia przysięgi powstańczej i odczytanie manifestu z 1863 roku.

Pokaz przeniesie uczestników w serce wydarzeń, które miały miejsce w "styczniową noc". Atrakcją będzie zaaranżowany na świeżym powietrzu obóz powstańczy, w którym będzie można zobaczyć scenki rodzajowe, takie jak odlewanie kul, kucie kos, prezentacja broni czarnoprochowej, musztra, przygotowanie opatrunków czy gotowanie posiłków w kotłach.

Około godziny 13:00 obozowe życie zakłóci napad Kozaków, który zakończy się krótką potyczką. Inscenizację wykona Stowarzyszenie Historyczne "Ćwieki" ze Starościna, które wystąpi w zrekonstruowanych mundurach oddziału "Ćwieków" założonego przez Kajetana Cieszkowskiego. Grupa rekonstrukcyjna, tak samo, jak dawny oddział powstańców pochodzi ze Starościna. Członkowie grupy od lat przybliżają historię powstańców styczniowych, zachowując przy tym dużą dbałość o szczegóły historyczne dotyczące umundurowania oraz uzbrojenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy