Nowy numer 22/2020 Archiwum

Co się wydarzyło 155 lat temu?

Dźwięki kucia kos i wystrzału z broni czarnoprochowej zabrzmią w styczniową niedzielę w obozie powstańczym na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej podczas inscenizacji Powstania Styczniowego w jego 155. rocznicę.

Dla upamiętnienia 155. rocznicy obchodów Powstania Styczniowego Muzeum Wsi Lubelskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Historycznym "Ćwieki" ze Starościna zapraszają na inscenizację historyczną „Powstanie Styczniowe 155 lat później”, która odbędzie się w niedzielę, 21 stycznia 2018 r., na terenie lubelskiego skansenu.

Wydarzenie zapoczątkuje patriotyczna Msza Święta w intencji powstańców oraz inscenizacja złożenia przysięgi powstańczej i odczytanie manifestu z 1863 roku.

Pokaz przeniesie uczestników w serce wydarzeń, które miały miejsce w "styczniową noc". Atrakcją będzie zaaranżowany na świeżym powietrzu obóz powstańczy, w którym będzie można zobaczyć scenki rodzajowe, takie jak odlewanie kul, kucie kos, prezentacja broni czarnoprochowej, musztra, przygotowanie opatrunków czy gotowanie posiłków w kotłach.

Około godziny 13:00 obozowe życie zakłóci napad Kozaków, który zakończy się krótką potyczką. Inscenizację wykona Stowarzyszenie Historyczne "Ćwieki" ze Starościna, które wystąpi w zrekonstruowanych mundurach oddziału "Ćwieków" założonego przez Kajetana Cieszkowskiego. Grupa rekonstrukcyjna, tak samo, jak dawny oddział powstańców pochodzi ze Starościna. Członkowie grupy od lat przybliżają historię powstańców styczniowych, zachowując przy tym dużą dbałość o szczegóły historyczne dotyczące umundurowania oraz uzbrojenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    25.01.2018 21:45
    To była podpucha, będąca pretekstem do zniszczenia ziemiaństwa w części Rzeczypospolitej zabranej przez Moskwę. Wielu się na tym poznało od razu, ale głupota tłumu była nie do przezwyciężenia.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama