GN 2/2021 Archiwum

100 lat temu Ukraina stała się niepodległa

100 lat temu, 22 stycznia 1918 r. w Kijowie, Ukraińska Centralna Rada ogłosiła Czwarty Uniwersał, zgodnie z którym: „… Ukraińska Republika Ludowa staje się niepodległym, od nikogo nie zależnym, wolnym, suwerennym państwem narodu ukraińskiego”.

21 stycznia w Lublinie żołnierze dowództwa LITPOLUKRGRIG wspólnie z pracownikami Konsulatu Generalnego Ukrainy i społecznością ukraińską miasta Lublin uczcili 100-lecie proklamowania niepodległości Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz Dzień Jedności Ukrainy.

Uroczystości religijne i patriotyczne odbyły się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. 100 lat temu Ukraina stała się niepodległa   OG

Podczas ceremonii uczestnicy oddali hołd żołnierzom URL, którzy spoczywają na prawosławnym cmentarzu w Lublinie. Przy pomniku Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej wykonane zostały hymny państwowe Ukrainy i Polski. Jego Ekscelencja Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel przewodniczył nabożeństwu żałobnemu za dusze walczących o wolność Ukrainy oraz nabożeństwu dziękczynnemu za Ukrainę.

Następnie w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyły się koncert oraz wykład dr. hab. Mirosława Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej „Niezależność Ukrainy 1918 roku i jej znaczenie z perspektywy 100 lat”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama