Nowy numer 21/2020 Archiwum

100 lat temu Ukraina stała się niepodległa

100 lat temu, 22 stycznia 1918 r. w Kijowie, Ukraińska Centralna Rada ogłosiła Czwarty Uniwersał, zgodnie z którym: „… Ukraińska Republika Ludowa staje się niepodległym, od nikogo nie zależnym, wolnym, suwerennym państwem narodu ukraińskiego”.

21 stycznia w Lublinie żołnierze dowództwa LITPOLUKRGRIG wspólnie z pracownikami Konsulatu Generalnego Ukrainy i społecznością ukraińską miasta Lublin uczcili 100-lecie proklamowania niepodległości Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz Dzień Jedności Ukrainy.

Uroczystości religijne i patriotyczne odbyły się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. 100 lat temu Ukraina stała się niepodległa   OG

Podczas ceremonii uczestnicy oddali hołd żołnierzom URL, którzy spoczywają na prawosławnym cmentarzu w Lublinie. Przy pomniku Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej wykonane zostały hymny państwowe Ukrainy i Polski. Jego Ekscelencja Prawosławny Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel przewodniczył nabożeństwu żałobnemu za dusze walczących o wolność Ukrainy oraz nabożeństwu dziękczynnemu za Ukrainę.

Następnie w sali operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyły się koncert oraz wykład dr. hab. Mirosława Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej „Niezależność Ukrainy 1918 roku i jej znaczenie z perspektywy 100 lat”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama