Nowy numer 22/2020 Archiwum

Polska nie taka straszna

Coraz więcej cudzoziemców chce studiować w Polsce. W Lublinie obecni są na wszystkich uczelniach. To z myślą o nich powstał na KUL projekt "Otwarta integracja".

Pochodzą z różnych krajów i studiują na różnych uczelniach. Łączy ich to, że za miejsce studiowania wybrali Lublin. Cudzoziemcy z 46 krajów próbują odnaleźć się w polskiej rzeczywistości.

- Na początku było to rzeczywiście trudne. Nie chodziło tylko o brak znajomości języka polskiego, ale po prostu wiedzy, jak funkcjonować w waszym kraju, załatwić różne rzeczy, czy gdzie można pójść coś zobaczyć. Mi, chłopakowi z Brazylii, trudno było też poznać takich zwykłych Polaków. Dopiero, gdy dowiedziałem się o projekcie "Otwarta integracja", wszystko się zmieniło - mówi Vincent.

Projekt realizował Katolicki Uniwersytet Lubelski, ale nie była to oferta tylko dla studentów KUL.

- Chcieliśmy zrobić coś, co pomoże cudzoziemcom w naszym mieście zwyczajnie się odnaleźć. Mieliśmy doświadczenia z Letniej Szkoły Języka Polskiego, że sama nauka języka to za mało, by móc w jakimś społeczeństwie żyć. Dlatego powstał projekt "Otwarta integracja" skierowany do wszystkich cudzoziemców w naszym mieście, zarówno studentów wszystkich lubelskich uczelni, jak i ludzi, którzy w Lublinie pracują a pochodzą z krajów z poza Unii Europejskiej, bo do takich osób oferta była skierowana - mówi Anna Tarnowska-Waszak, dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Od 2016 r. do stycznia 2018 r. przewinęło się przez niego ponad 600 osób.

- To była okazja, by pokazać się innym, jacy my, Polacy, jesteśmy, wytłumaczyć różne zjawiska, pokazać naszą kulturę, historię, zwyczaje, tak, by ludzie przyjeżdżający do nas, często z całkiem innej rzeczywistości, mogli się tu odnaleźć, poznać wzajemnie i zintegrować zarówno ze sobą, jak i Polakami - podkreślają organizatorzy.

- Dzięki udziałowi w programie, okazało się, że Polska wcale nie jest taka straszna, jak mogło się wydawać w pierwszej chwili, gdy nie potrafiliśmy odnaleźć się w nowej dla nas codzienności. Poznaliśmy wspaniałych ludzi z różnych stron świata, spróbowaliśmy wyśmienitej polskiej kuchni, poznaliśmy historię i kulturę kraju, który z różnych powodów wybraliśmy na miejsce studiowania lub pracy, mogliśmy poczuć się częścią lokalnej społeczności - mówi Mary z USA.

Projekt kończy się w styczniu 2018 roku, ale jest szansa, że od wiosny ruszy kolejna edycja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama