Rzecznik archidiecezji lubelskiej oraz szef "Gościa Lubelskiego" na antenie Radia Plus Lublin mówili o mediach - z okazji 52. Światowego Dnia Środków Masowego Przekazu.
W ubiegłorocznym orędziu papież podkreślił, że chciałby się przyczynić do „poszukiwania otwartego i twórczego stylu komunikacji, który nie będzie nigdy przyznawał złu głównej roli, ale starał się ukazywać możliwe rozwiązania, inspirując w ludziach, którym przekazywane są wiadomości, podejście konstruktywne i odpowiedzialne”.
Prezentacja orędzia Ojca Świętego Franciszka na 52. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu pod hasłem: „Prawda nas wyzwoli (J8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju” odbędzie się w południe 24 stycznia.
Ks. dr Rafał Pastwa, szef lubelskiej redakcji „Gościa Niedzielnego” komentował na antenie Radia Plus Lublin współczesne tendencje w nowych mediach. Zwrócił m.in. uwagę, że obecnie media mediatyzują same siebie, a wiele osób nie rozumie mechanizmów ich działania. W swojej wypowiedzi zasugerował, że konieczna jest dziś szeroka edukacja medialna osób w różnym wieku.
Do historii Światowego Dnia Środków Masowego Przekazu odniósł się na antenie Radia Plus Lublin ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. Zauważył, że dużą troską papieża jest zaangażowanie na rzecz pokoju na świecie – by zaprzestano wojen i konfliktów, ale także by dbano o prawdę w mediach i społeczeństwie i pokój w rodzinie.
Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu ustanowił w 1967 r. papież Paweł VI na dzień 24 stycznia, kiedy w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Franciszka Salezego.