GN 2/2021 Archiwum

I dla ducha, i dla brzucha

Biblioteka Miejska w Bychawie już po raz 26 organizuje konkurs z cyklu "... dla Mola". Zaproszeni są wszyscy miłośnicy książek i dobrej kuchni.

Konkurs, który po raz pierwszy zorganizowano w Bychawie w 2007 r. zainspirowany został wrażeniami czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Pamiętam, jak do biblioteki weszła pani z torbą pełną książek - wspomina dyrektor MBP Barbara Cywińska, inicjatorka wyjątkowego konkursu. - Wykładała na biblioteczną ladę kolejne tomy Petera Mayle’a z cyklu o słonecznej Prowansji, wzdychała przy tym, wreszcie stanowczo zażądała, żeby więcej takich książek jej nie wypożyczać! Tłumaczyła to tym, że podczas lektury cały czas była głodna i ciągle biegała do lodówki w poszukiwaniu smakołyków. 

Tak powstał pomysł na konkurs zatytułowany "Danie dla Mola". - Danie, ponieważ chodzi o odnalezienie w dowolnej książce z literatury pięknej przepisu lub opisu przyrządzania, delektowania się smakiem najróżniejszych potraw, napojów, deserów - wyjaśnia pani Barbara. - Można też samemu chwycić za pióro i napisać własny wiersz, opowiadanie. Czasem dopuszczamy też opcję dla kinomanów, wtedy do konkursu można zgłosić apetyczną scenę z filmu. A "dla Mola", bo do zabawy zapraszamy każdego, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, zajęcia - dodaje. - Wystarczy, że lubi czytać, poznawać nowe smaki lub odkrywać w życiu cokolwiek. Wszak czytanie to odkrywanie. 

Zgodnie z sugestiami uczestników kolejnych edycji organizatorzy zmieniają tematykę. Raz chodzi o danie, innym razem o deser, napój, przekąskę, ale było też regionalnie dla Mola, egzotycznie i prowincjonalnie.

Podczas każdej z edycji oprócz literatury i literackich smaków przemycana jest, jak mówi pani Barbara, wiedza z różnych dziedzin - historyczna, przyrodnicza, regionalna. - Absolutnie fantastyczny jest fakt, że bardzo szybko wokół naszego Mola powstała grupa osób gotowych do pomocy - podkreśla inicjatorka konkursu. - Ludzie sami przychodzili i oferowali swoją pomoc, podpowiadali, podsuwali pomysły.

W spotkaniach z bychawskim Molem uczestniczyli np. Małgorzata Kalicińska, pisarka, autorka m.in. cyklu „Nad Rozlewiskiem”, Katarzyna Enerlich, pisarka z Mazur, znana ze swoich powieści zebranych w cyklu „Prowincja”, Monika Madejek, autorka książek dla dzieci z Lublina, Magdalena Drążkiewicz, baristka zakochana w kawie i książkach, Kamil Kotarski, ekspert kulinarny i wielki orędownik kuchni regionalnej. 

Literackie receptury odnalezione przez uczestników konkursu stanowią inspirację do  przyrządzania smakowitych potraw, napojów, deserów podczas imprezy finałowej, która odbywa się w jednej z bychawskich restauracji. Z edycji na edycję w imprezie bierze udział nie tylko coraz więcej miłośników książek i jedzenia, ale także lokalnych mecenasów kultury. Konkurs po tylu latach stał się już rozpoznawalny nie tylko w Bychawie i okolicach ale także na całym świecie. 

Z literackich inspiracji powstała internetowa "molowa książka kucharska" a nawet Molopedia stworzona na wzór Wikipedii, zawierająca hasła: Mol (bychawski), Danie dla Mola, Finał Mola, Obiadek dla Mola.

Aktualnie trwa kolejna edycja konkursu, w którym udział wziąć może każdy niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, wykonywanego zawodu; wystarczy, że lubi czytać książki i bez trudu odnajduje się w kuchni.

Szczegóły konkursu na stronie: www.biblioteka.bychawa.pl. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama